Синер надви Бублик и е на първия си Мастърс полуфинал

Miami Open, 1/4-финал

Яник Синер – Александър Бублик 7-6(5), 6-4

Яник Синер се класира за полуфиналите на турнира в Маями след победа в два сета над световния №44 Александър Бублик. Италианецът изоставаше с пробив и в двата сета, но успя да излезе от трудната ситуация и за пръв път в кариерата си ще играе на полуфинал на ниво Мастърс.

В спор за място на финала Синер ще се изправи срещу победителя от мача между Даниил Медведев и Роберто Баутиста Агут.

Бублик бе по-агресивен на сервис и записа повече асове (7-2), но и направи повече двойни грешки (5-3). Синер имаше превес по отношение на спечелените на ретур точки (38-31), а при тези на сервис той и Бублик бяха с напълно равни показатели (50-50). И двамата опоненти имаха по девет възможности за пробив, но и тук предимството бе на страната на втората ракета на Италия (3-2).

Мачът започна с гейм за Синер, но Бублик записа първия пробив в срещата и осъществи пълен обрат. Италианецът имаше възможност да изравни резултата, но пропусна три точки за пробив и неговият опонент увеличи преднината си на 3-1. Синер опитваше да съкрати изоставането си, но Бублик задържа преднината от два гейма до 5-3.

Сетът изглеждаше решен при 30-15 за Бублик в деветия гейм, но Синер осъществи обрат, след което проби за 5-5. Италианецът отрази точка за пробив и направи резултата 6-5 в своя полза, но в дванадесетия гейм пропусна сетбол и позволи на своя опонент да доведе сета до тайбрек.

Той започна много по-добре за Бублик, който поведе с 4-1, но Синер върна интригата като също успя да пробие и да намали резултата на 4-3. Бублик прекъсна серията на италианеца, но не за дълго. Световният №31 наложи непосилно за опонента си темпо и реализира четири безответни точки, триумфирайки със 7-6(5) в първия сет.

Втората част започна с гейм за Бублик, който спаси два брейкпойнта на Синер, след което успя да пробие и да натрупа комфортна преднина от 3-0. Италианецът обаче отговори с гейм на нула, след което записа първия си пробив в сета и редуцира пасива си до 3-2. Бублик можеше да си върне инициативата, но в следващия гейм пропиля цели пет точки за пробив и Синер изравни резултата в сета.

Двамата спечелиха по още един гейм, след което шампионът от Sofia Open реализира много важен пробив и поведе с 5-4. Синер за пореден път от началото на турнира показа много здрави нерви и спечели убедително десетия гейм, като по този начин приключи сблъсъка при 7-6(5), 6-4 в своя полза след 1 час и 42 минути на корта.

„Ти не си човек. На 15 години си и играеш така. Добра работа“ пошегува се Бублик с италианеца след края на мача.