Синер спаси три мачбола и надделя над Пол в драматичен сблъсък

Mutua Madrid Open, първи кръг

Яник Синер – Томи Пол 6-7(4), 7-6(4), 6-3

Яник Синер достигна до четвъртфиналите на Мастърс турнира в Мадрид след драматична победа над Томи Пол. Италианецът бе много близо до поражение, но във втория сет отрази три мачпойнта и стигна до запомнящ се обрат, като по този начин напълно заслужи мястото си сред най-добрите осем в надпреварата.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде Алекс Де Минор, който по-рано днес елиминира Педро Мартинес.

Синер пласира осем аса срещу само един за Пол, а друг от основните фактори за победата му бе неговото превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (45-33). Световният №12 реализира едва три от 11-те си точки за пробив (27%), но това се оказа достатъчно, тъй като Пол оползотвори два от четирите си брейкпойнта (50%).

Синер пропусна три брейкпойнта във втория гейм, но въпреки това впоследствие успя да реализира първия пробив в мача и да натрупа преднина от 5-2. Сетът изглеждаше приключен, но грешките на италианеца се увеличиха, докато Пол играеше все по-солидно в дефанзивен план. Това помогна на американеца да възстанови равенството и да доведе първата част до тайбрек. В него световният №35 пропусна три от петте поредни сетбола, до които достигна, но не позволи на опонента си да му отнеме водачеството и надделя със 7-6(4).

Пол продължи да доминира в началото на втория сет, като реализира ранен пробив и поведе с 3-0, като впоследствие задържа преднината от три гейма при 5-2. Синер обаче успя да изравни резултата, като в деветия гейм спаси два мачбола. При 6-5 Пол пропиля още една възможност да приключи мача и това наложи изиграването на нов тайбрек. Този път Синер показа доста повече самообладание и завърши сета със серия от три поредни точки, изравнявайки резултата в мача след 7-6(4).

Пропуснатите шансове очевидно повлияха негативно на Пол, докато неговият опоннт заигра с много повече агресия и самочувствие. Това позволи на Синер да направи сериозна крачка към спечелването на мача, повеждайки с 4-1 в заключителния сет. Пол опита да промени развоя на събитията, но втората ракета на Италия запази контрола върху случващото се на корта и в крайна сметка триумфира с 6-7(4), 7-6(4), 6-3 след три часа игра.