След бързия спринт на Медведев: Кои са най-дългите победни серии

След бързия спринт на Медведев: Кои са най-дългите победни серии

Даниил Медведев продължава да изумява света на тениса. Руснакът вдигна своята втора Мастърс титла, след като надделя над Александър Зверев с 6-4 6-1 на финала в Шанхай, а още по-впечатляващото е, че в шести пореден турнир игра в решителния мач за трофея.

Лудият спринт на световния №4 в Тура през последните 11 седмици, в които се състезава, му спечели невероятните 4,350 точки за ранглистата. Всичко започна във Вашингтон в края на юли, където Даниил загуби от Ник Кирьос във финала и продължи през битката за титлата в Монреал, където Медведев претърпя поражение от Рафаел Надал. Руснакът обаче вдигна първи Мастърс трофей в Синсинати с успех над Давид Гофен.

Финалът на US Open срещу Надал можеше да се развие и по съвсем различен начин, но след като навакса два сета пасив, Даниил отстъпи на 19-кратния шампион от Големия шлем и остана на крачка от първо „мейджър“ отличие. Това по никакъв начин не му повлия негативно – завърна се на родна земя в Санкт Петербург и вдигна титлата, за да може да продължи възхода в Шанхай и да се поздрави с второ Мастърс отличие.

Daniil Medvedev, Shanghai 2019

До момента през годината Медведев има в актива си 59 успеха и 17 поражения. За последните два месеца и половина пък на сметката си записа 29 победи и едва три загуби, а може да удължи това великолепно представяне идната седмица, тъй като ще играе в Москва.

Постижението на руснака е уникално, но съвсем не е единственото в историята, тъй като „Оупън ерата“ помни много дълги победни серии.

Guillermo Vilas

Гийермо Вилас има общо 949 победи в знаменитата си кариера, а 136 от тях постига само в един сезон – през 1977 година, според статистиката на ATP. Това остава неподобрен и до днес рекорд. Аржентинецът губи само 14 пъти през тази кампания, а най-впечатляващото от всичко е, че регистрира серия от 46 поредни победи – също постижение, което не е подобрено и до днес.

Бившият №2 печели Ролан Гарос за първи път през 1977, а след като отпада в трети кръг на Уимбълдън малко по-късно, не може да бъде спрян. Четирикратният шампион от Шлема вдига титлата в Кицбюел, а после прави същото във Вашингтон, Луисвил, Саут Ориндж и Кълъмбъс. Уникалната поредица от успехи за Вилас кулминира на финала на US Open, в който надиграва Джими Конърс с обрат до 3-1 сета.

Аржентинецът обаче няма намерение да спира – печели два двубоя за страната си в турнира Купа „Дейвис“, вдига отличието в Париж и достига финала в Ай ен Прованс. От началото на юли до края на септември бившият №2 няма поражение. Илие Настасе се оказва човекът, който „взима скалпа“ на неудържимия Вилас, но серията му остава в историята.

ivan lendl

Близо до подобряването на рекорда на аржентинеца за поредни победи е Иван Лендъл, който изглежда непобедим в периода 1981-1982 година. Бившият №1 губи в четвъртия кръг на US Open, но оттам нататък е безпогрешен в 44 последователни срещи.

Осемкратният шампион от Големия шлем триумфира с титлите в Мадрид, Барселона, Базел, Виена, Кьолн и Буенос Айрес, с което приключва 1981 година. Иначе от август до януари, когато се провеждат финалите на ATP, Лендъл регистрира поредица от 53 успеха и само две поражения.

Роденият в Острава тенисист стига до трофея на финалите. Продължава с отличие в Делрей Бийч, преди най-накрая да загуби. Спрян е от Яник Ноа на финала в надпреварата на клей в Ла Кинта – само на два мача от подобряване на постижението на Вилас. Лендъл обаче приключва годината със 106 победи и 9 загуби, а в периода 1981-1982 г. играе на 18 последователни финала. Години по-късно Джокович и Федерер записват по 17 поредни, но не успяват да изравнят рекорда на бившия треньор на Александър Зверев.

bjorn borg

Когато чуем името на Бьорн Борг, то винаги в съзнанието ни изниква думата „рекорди“. През 1978 г. легендарният швед остава близо до постижението на Вилас, като регистрира серия от 43 поредни успеха в Тура.

Тя започва с титла в Лас Вегас, продължава с триумфи в Милано и Рим и кулминира с „мейджър“ отличия на Ролан Гарос и Уимбълдън. Серията на Борг не може да бъде спряна и в Бостад, но нейният край идва на финала на US Open срещу Джими Конърс. Между тези мачове 11-кратният шампион от Големия шлем се отказва в Ротердам и в Далас, но оттеглянията му не се причисляват към знаменитата поредица от победи, която протича от март до август.

Djokovic

2011 г. все още си остава една от най-силните в кариерата на Новак Джокович. Сърбинът завърши предходния сезон с две победи за Сърбия за Купа „Дейвис“, а започна на високо ниво и новата кампания – с титли на Australian Open, в Дубай, Индиън Уелс, Кей Бискейн. Серията му продължи в Белград, Мадрид и Рим, преди Роджър Федерер да го спре в петсетова битка на полуфиналите на Ролан Гарос.

Това означаваше, че Джокович не бе победен цели шест месеца, а постижението му е 43 поредни успеха. Настоящият световен №1 започна годината с 41 победи, а по този начин изостана само от Джон Макенроу, който през 1984 г. даде старт на кампанията с рекордните 42.

john mcenroe

Легендарният американец приключва 1983 г. със загуба от Матс Виландер на полуфиналите в Мелбърн, като турнирът тогава се провежда през ноември. Бързо обаче се реабилитира. Започва следващия сезон с титла от финалите на ATP, а след това никой не го спира по пътя към отличията във Филаделфия, Ричмънд, Мадрид, Брюксел и Далас.

Междувременно Макенроу печели два мача за САЩ в турнира Купа „Дейвис“, продължава с победите във Форест Хилс и World Team Cup. Невероятната серия от 42 поредни победи, завоювани в рамките на шест месеца, приключва на финала на Ролан Гарос, където е надигран от Иван Лендъл.

Roger Federer, US Open 2019

Роджър Федерер също е автор на една от най-дългите поредици без загуба – тя продължава от края на август 2006 до началото на март 2007 г. и включва 41 успеха.

Швейцарецът загуби само пет пъти през 2006 година – четири от тези случаи бяха на финали срещу Рафаел Надал, а веднъж претърпя поражение във втория кръг в Синсинати от Анди Мъри. След този мач обаче Маестрото намери правилната рецепта и триумфира на US Open, в Токио, Мадрид и Базел, преди да завърши кампанията с отличие на финалите – тогава с името Masters Cup.

Серията на Федерер не намери края си скоро. Титли на Australian Open 2007 и в Дубай я удължиха още повече, преди Гийермо Каняс да го отстрани в първия кръг в Индиън Уелс.

TennisKafe.com

 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH