Australian Open, трети кръг
Матео Беретини – Карен Хачанов 7-6(1) 7-6(5) 7-6(5)
Матео Беретини се класира за първи път в кариерата си на осминафинал на Australian Open. Макар да получи контузия в областта на ребрата, той спечели мача срещу Карен Хачанов в три тайбрека – 7-6(1) 7-6(5) 7-6(5).
Световният №20 може да съжалява, защото водеше с 4-1 в дългия гейм на третата част, но рискува прекалено много с ударите си и сам позволи на италианеца да се върне и да затвори мача.
Това бе четвърта победа на Беретини над Хачанов от общо 4 срещи, като италианецът надделя над опонента и в София през 2019. В следващата фаза в Мелбърн той ще играе срещу Стефанос Циципас и ще се надява да е напълно възстановен.
След двубоя световният №10 каза, че е „загрижен“ за състоянието си, но добави, че е получил добри новини от физиотерапевта – според специалиста не става дума за разкъсване на мускул.
Беретини определяше темпото в разиграванията още в откриващия гейм и диктуваше събитията с форхенда си. Още преди да е влязъл в ритъм, Хачанов бе пробит, но малко по-късно руснакът отговори с рибрейк. Световният №20 заигра все по-уверено – достигна до къса топка и размина италианеца по правата, за да пробие за 3-1.
Въпреки че бе установил моментно преимущество, Хачанов допусна няколко непредизвикани грешки в опита си да затвърди брейка и резултатът стана 3-3. Двамата допускаха много неточности, а Беретини имаше шанс да реализира „скрит“ сетбол, след като процентът спечелени точки на втори сервис на опонента му падна до 18%. Руснакът обаче се измъкна сетът влезе в тайбрек.
Там световният №10 поведе уверено с 4-0, после реализира директна точка от сервис, а Хачанов сгреши и така Беретини стигна до пет поредни сетбола. Сеченият бекхенд му вършеше добра работа в цялата първа част, така се случи и при точката за нейното спечелване – 7-6(1).

След почивката надстрелването от основната линия продължи и двамата съперници толкова подобриха представянето си на сервис, че не дадоха на опонента нито една възможност за пробив. Беретини не направи нито един уинър и допусна 12 непредизвикани грешки, докато Хачанов реализира 10 печеливши удара при 9 неточности.
В тайбрека обаче това нямаше значение. Италианецът беше по-хладнокръвен и в най-ключовия момент взе решение да играе къса топка. Успя да я материализира, след това стигна до два поредни сетбола и се справи от втори опит, за да увеличи аванса си в сетовете – 7-6(5).
Грешка от форхенд на световния №20 даде два брейкбола на 10-ия в ранглистата още в откриващия гейм на третата част. Това бяха първите точки за пробив на Беретини от началото на първия сет, но те бяха неутрализирани от добрия начален удар на Хачанов.

При 2-3 Беретини се оказа в сходна позиция и изостана с 15-40. Тогава обаче реализира две поредни директни точки от сервис, а малко по-късно изравни.
При 4-5 италианецът поиска медицински таймаут, защото получи болки в областта на ребрата. След като се завърна на корта, той намали скоростта на сервиса и показа видимо, че изпитва проблеми. Успя да изравни, а след това игра страхотно на мрежата и си гарантира „скрит“ мачбол. Късметът обаче спаси Хачанов, защото с помощта на мрежата руснакът успя да се измъкне и да вземе подаването си.
Стигна се до нов тайбрек, в който световният №20 започна с мини пробив. Руснакът поведе с 4-1 и търсеше бекхенда на италианеца, за да си гарантира по-лесни точки. Беретини обаче неутрализира пасива си с мощен сервис и форхенд за 5-5, след което Хачанов направи непредизвикана грешка и даде мачбол на съперника. Руснакът рискува на максимум и отново сгреши, а така си тръгна и от Мелбърн.