Словесни атаки и счупени ракети – цялата плеяда конфликти, които Кирьос сътвори

Словесни атаки и счупени ракети - цялата плеяда конфликти, които Кирьос сътвори

Ник Кирьос отново накара всички да говорят за него, но не заради невероятния тенис, който несъмнено показва на корта, а заради конфликтите, които предизвиква. Австралиецът отново се оказа в епицентъра на противоречиви действия във втория кръг в Синсинати, където загуби от Карен Хачанов след обрат – 7-6(3) 6-7(4) 2-6.

Двубоят обаче се превърна в много повече от битка между двама тенисисти на корта. Кирьос влезе в словесен конфликт със съдията на стола Фъргъс Мърфи, намеси името на Рафаел Надал като доказателство, че не бави играта, счупи две ракети, на няколко пъти обиди рефера, а накрая плю в посока към стола му.

Причината за целия конфликт стана отсъждане на съдията, който в края на втория сет предупреди австралиеца за бавене на времето при сервис. Оттам нататък 24-годишният тенисист отправяше остри критики към Мърфи в почивките между геймовете.

„Казваш ми, че Рафа играе толкова бързо във всеки сервис гейм? Това е забавно, човече, забавно е“, каза Ник на съдията.

„Пропускам топката, а човекът стартира часовника. Ако Рафа играе толкова бързо, ще се оттегля от тениса. Истинска подигравка. Позор. Покажи ми кадри на Рафа, в които той изиграва по-бързо този гейм. Ако намериш каквито и да е, ще затворя устата си и никога повече няма да говоря. Гарантирам ти обаче, че няма да откриеш нищо. Нищо“, продължи Ник към рефера, който го наказа за нарушение на етикета.

„Рафа не играе този спорт. В какъв спорт се състезава? Това не е тенис, нали? Искам да играя спорта, който и той играе“, обърна се Кирьос към Мърфи.

Един от най-противоречивите моменти в мача се случи в началото на третия сет, когато австралиецът поиска почивка, за да отиде до тоалетната. Макар съдията да не му позволи, той стана и тръгна към тунела с две ракети в ръка. Камерите уловиха момента, в който Кирьос ги чупи в коридора между съблекалните, а след това се върна с тях на корта.

Интересното беше, че след всички предупреждения, които получи в двубоя, на 27-ия в света не му бе дадено наказание за чупенето на ракетите.

„Най-лошият рефер в историята“, продължи Кирьос към Мърфи, след като се върна на корта. „Най-лошият рефер в тази игра. Всеки път, в който играя, той прави нещо глупаво, всеки път“.

През тази година Фъргъс Мърфи ръководи няколко мача на Ник – във Вашингтон, Делрей Бийч, Куинс и Синсинати. Във всеки от тях имаше поне една подобна проява на австралиеца, като най-сериозна беше на The Fever-Tree Championships.

Ник Кирьос получи солена глоба за поведението си на турнира в Куинс в през юни, а част от нея дойде заради конфликт именно с Фъргъс Мърфи. От АТР официално обявиха, че австралиецът е наказан със 17,500 долара заради всички провинения в турнира.

kyrgios queens 1

Най-сериозното обвинение, което хвърли на The Fever-Tree Championships бе, че официални лица са замесени в манипулиран мач и правят така, че Ник да загуби. Тенисистът имаше претенции към съдията на стола Фъргъс Мърфи и смяташе, че той не е видял очевидна двойна грешка на Роберто Карбайес Баена:

„Това е някаква шега, човече. Като например това, че шапката ти е смешна. Дори не грее слънце! Топката беше аут. Няма как да играя на 100%, когато има съдия на линията, който манипулира мача. Не искам да играя.“

За поведението си срещу Роберто Карбайес Баена глобата на Ник е 7,500 долара и още 10,000 за мача с Феликс Оже-Алиасим, който приключи с хвърлената ракета на Ник отвъд пределите на корта.

Nick Kyrgios, Cincinnati

Накрая на мача срещу Хачанов, когато австралиецът трябваше да поздрави съдията, той използва още обидни думи към него и плю в посока към стола му.