Хюслер спаси два мачбола и стигна до полуфинал на Sofia Open

Sofia Open, четвъртфинал

Камил Майхжак – Марк-Андреа Хюслер 7-6(4), 6-7(6), 3-6

Марк-Андреа Хюслер продължи сензационното си представяне на Sofia Open. След като вчера елиминира втория поставен Пабло Кареньо Буста, днес швейцарецът отстрани и Камил Майхжак, макар да бе изправен пред два мачбола. По този начин световняит №95 стигна до втория си ATP полуфинал през сезона, след като преди месец игра на тази фаза и в Уинстън-Сейлъм.

Негов опонент в битката за място на финала ще бъде победителят от мача между Лоренцо Музети и Ян-Ленард Щруф.

Хюслер записа цели 26 аса срещу 11 на Майхжак, като в същото време пласира повече уинъри (49-43) и направи по-малко двойни грешки (16-20). Швейцарецът спечели 81% от точките си на първи сервис (55/68) и реализира три от 12-те си точки за пробив (25%), докато Майхжак оползотвори само един от своите девет брейкпойнта (11%).

Хюслер отново демонстрира агресивния и динамичен тенис, който вчера му донесе победата срещу Кареньо Буста. Началните геймове бяха отлични за швейцареца – той реализира ранен пробив, след което спаси брейкпойнт и направи резултата 3-1 в своя полза. Впоследствие обаче Майхжак започна да атакува много добре по правите, като по този начин изненада опонента си и възстанови равенството.

Хюслер стигна до три поредни шанса за нов пробив, което накара Майхжак да изпусне нервите си и да хвърли ракетата си на корта. Очевидно обаче изразходването на негативните емоции даде резултат – след няколко чудесни атаки от основната линия световняит №119 осъществи обрат и спечели подаването си, но Хюслер прекъсна устрема му с гейм на нула за 5-5.

До края на сета никой от двамата не стигна до нова възможност за пробив и така се стигна до тайбрек. Хюслер допусна грешка при наглед лесен смач на мрежата, като по този начин предостави три последователни сетбола на своя опонент. Майхжак пропусна първия след неточна атака по диагонала, но след това неговият опонент върна жеста и полякът се наложи със 7-6(4) в откриващия сет.

В началото на втората част Майхжак пропусна два брейкпойнта и Хюслер поведе, но веднага след това полякът изравни. До края на сета и двамата бяха безупречни на сервис и никой от двамата не стигна до нов шанс за пробив, което доведе до нов тайбрек. Мачът изглеждаше решен, след като ас на Майхжак му донесе два поредни мачпойнта. В последвалите дълги разигравания обаче Хюслер показа завидно хладнокръвие и завърши сета със серия от четири поредни точки, като по този начин изравни резултата в мача след 7-6(6).

Швейцарецът продължи да контролира играта и в началото на третия сет стигна до три поредни брейкпойнта. Първият бе пропуснат след неуспешна атака при мрежата, но след това Майхжак изпрати топката в аут и така Хюслер проби на опонента си. Майжак опита да затрудни световния №95 с ниски топки, но той бързо се адаптира към този начин на игра и след няколко много добри атаки с бекхенд увеличи аванса си на 3-1.

Швейцарецът бе на път окончателно да убие интригата, но пропусна два брейкпойнта при 4-2. Въпреки това Хюслер продължи да владее инициативата и след бекхенд в мрежата на Майхжак триумфира с 6-7(4), 7-6(6), 6-3 след 2 часа и 20 минути игра.

(Снимка: Sofia Open/LAP.bg)

Участвай в играта ни за смартчасовник Galaxy Watch5. Повече подробности в Instagram на Тенискафе.