Контузия на Синер сложи преждевременен край на прекрасния полуфинал с Руне

Sofia Open, полуфинал
Яник Синер – Холгер Руне 7-5
, 4-6, 2-5 и отказване

Sofia Open ще има нов шампион. За съжаление първенецът от последните две години Яник Синер не бе в състояние да довърши полуфинала си срещу Холгер Руне, тъй като изкълчи десния си глезен по време на разиграване в шестия гейм на третия сет в момент, в който съперникът му имаше предимство от пробив.

До въпросния момент двубоят между две от младите суперзвезди на спорта оправдаваше очакванията и двамата определено предлагаха страхотно шоу на зрителите в „Арена Армеец“.

Двубой №1 помежду им започна с предимство на Синер, който изигра близо до съвършения първи сет. В него той загуби само 6 точки на сервис като в същото време имаше и огромно предимство на втория сервис на съперника си. Руне оцеляваше в доста от сервис геймовете си, но накрая не издържа и допусна първия пробив в мача за 5-7.

Датчанинът обаче не се разколеба по никакъв начин от случилото се, напротив. Той дочака първия лош сервис гейм за съперника си и с пробив на 0 поведе за 3-2 във втората част. Запазването на аванса се оказа доста сложна задача, но тийнейджърът отново прояви характер и в крайна сметка закономерно вкара мача в трети решителен сет.

В него Руне започна по-добре, проби рано и изглеждаше близо до победата. За съжаление обаче краят на двубоя бе помрачен от контузията, получена от италианеца. След медицинския таймаут той опита да доиграе двубой, но след два загубени гейма прецени, че няма смисъл да рискува допълнително здравето си.

Така само на 19 години датчанинът достига до своя втори АТР финал и първи на хард. В него той ще срещне швейцареца Марк-Андреа Хюслер, от когото загуби на клея в Бостад по-рано през годината. Финалният мач в „Арена Армеец“ е в неделя от 16:30 часа.

„Това беше възможно най-лошият начин да свърши този мач. Искам да пожелая всичко най-добро на Яник. Прекрасен играч, постигна чудесни неща тази година. Желая му бързо възстановяване“, каза Руне в интервюто на корта след мача.

„Със сигурност ще трябва да си вярвам, за да спечеля финала. Той (Хюслер) играе великолепно и сервира много добре. Получава много лесни точки. Ще трябва да покажа най-доброто от себе си и на ретур, и на сервис, ще бъде интерес мач.

Полуфиналът между 21-годишния Синер и 19-годишния Руне стартира с доминация на сервиращите. Постепенно обаче датчанинът започна да изпитва все повече трудности на начален удар. Особено проблемни бяха вторите сервиси на тийнейджъра, които много често завършваха с точка за агресивно настроения италианец.

Руне оцеляваше, спасявайки общо три брейкбола в третия и четвъртия си сервис гейм в двубоя. При 5-6 отново се стигна до равенство, а след уинър на Синер и до сетбол. Руне изпълни наглед хубав сервис, който бе отсъден за ас. Италианецът обаче обжалва и се оказа, че началният удар е бил в аут. Така вторият сервис на Руне бе изпълнен след дълго забавяне, а малко след това датчанинът не издържа и прати форхенда си в аут.

Още в началото на втория сет скандинавецът демонстрира, че е готов за борба и в никакъв случай не се е предал след загубената първа част. След четири бързи гейма до 2-2 се стигна до първите колебания на Синер в целия мач. Първият сервис не работеше, той направи и няколко непредизвикани грешки, а резултатът от всичко това бе пробив на 0 в полза на датчанина.

Затвърждаването на аванса дойде бързо, но в следващите си два сервис гейма Руне трябваше да демонстрира характер. В осмия успя да мине без брейкболи, но сервирайки за сета при 5-4 се наложи да отразява две възможности за изравняване. Все пак в тези моменти сервисът функционираше и помогна на Холгер да достигне до втори сетбол, който реализира. Това бе първият загубен от Синер в София сет след 14 последователни в негова полза.

Италианецът бе разколебан и в началото на решителния сет, което доведе до ранен пробив в полза на съперника му. От Руне струеше увереност и датчанинът изглеждаше близо до победата. За съжаление тя дойде по начин, по който едва ли му се е искало. В шестия гейм, при 2-3, Синер изкълчи глезена си в едно разиграване и се строполи на земята. Медицинският таймаут само забави неприятния край. Световният №10 опита да продължи участието си, но след още два загубени гейма и с видими проблеми при придвижването взе решение да не рискува повече и прекрати участието си в мача.