Котов продължава на Sofia Open, Баес се оттегли заради травма

Sofia Open, осминафинал

Себастиан Баес – Павел Котов 6-3, 6-7(4) (отказване на Баес)

Павел Котов зае последното свободно място на четвъртфиналите на Sofia Open. Руснакът елиминира Себастина Баес, който бе принуден да се оттегли заради контузия след края на втория сет. Световният №80 бе много близо до поражението, след като трябваше да посреща за оставане в мача, но в крайна сметка записа нов силен резултат в Тура, след като преди няколко седмици игра за титлата в Стокхолм.

Следващото препятствие пред него ще бъде осмият в схемата Мартон Фучович.

Мачът започна вихрено за Баес, който реализира два поредни пробива и след едва 20 минути игра вече водеше с 5-0. Аржентинецът демонстрираше много динамичен и агресивен тенис, като доброто му придвижване неутрализираше опитите на Котов да атакува по цялата ширина на корта.

Впоследствие обаче южноамериканецът си позволи отпускане и неговият опонент се възползва от това. Котов върна един от пробивите, намалявайки резултата на 5-3. Баес обаче успя да си върне инициативата и прекъсна серията на руснака, спечелвайки убедително подаването си за 6-3.

Във втория сет носителят на четири ATP трофея отново стартира по-добре и поведе с 3-1 след ранен пробив. Изглеждаше, че двубоят ще остане под контрола на Баес, който сервираше за победата при 5-4. Вместо това обаче Котов върна брейка и възстанови равенството, след като аржентинският тенисист направи непредизвикана грешка, изпращайки топката в аут при атака с форхенд от вътрешността на корта.

Руснакът осъществи обрат, завършвайки единадесетия гейм с ас, след което Баес поиска медицинска помощ заради болка в прасеца. Световният №29 обаче се върна на корта и доведе нещата до тайбрек.

В неговото начало Котов реализира мини-пробив и поведе с 2-0 след бекхенд в мрежата от страна на Баес, но южноамериканецът успя да възстанови равенството, като паритетът се запази до 4-4. Котов обаче стигна до два поредни сетбола след форхенд в мрежата от страна на аржентинеца, последван от атака в аут. Световният №80 имаше нужда от само един шанс и затвори втората част при 7-6(4) след отличен форхенд по правата.

Този сет се оказа последният в мача, тъй като след него Баес преустанови участието си в двубоя.

Снимка: Sofia Open/LAP.bg