Кузманов не успя да стигне до втори пореден 1/8-финал на Sofia Open

Sofia Open, първи кръг

Димитър Кузманов – Юго Умбер 6-7(4), 4-6

Димитър Кузманов не успя да повтори миналогодишния си резултат на Sofia Open, когато записа първата си победа в основната схема и достигна до осминафиналите. На тазгодишното издание пловдивчанинът приключи участието си още на старта след поражение от световния №110 Юго Умбер. Двубоят започна отлично за българина, който реализира ранен пробив и поведе с 3-0, но впоследствие съотношението на силите постепенно се промени иквалификантът си заслужи място в следващата фаза.

Там Умбер ще се изправи срещу Душан Лайович или Ян-Ленард Щруф.

Умбер бе много по-агресивен през по-голямата част от двубоя и имаше сериозно превъзходство по отношение на уинърите (31-18), но също така направи и над три пъти повече непредизвикани грешки (38-12). Българинът спечели 70% от точките си на първи сервис (32/46) и реализира две от шестте си точки за пробив (33%), докато Умбер оползотвори три от своите седем нрейкпойнта (43%).

Кузманов спечели жребия и избра да сервира пръв. Откриващият гейм премина много добре за втората ни ракета, като Умбер допусна две непредизвикани грешки, а при 15-0 пловдивчанинът пласира отличен сервис, който французинът не успя да отрази и тези фактори помогнаха на Кузманов да спечели подаването си.

При 30-30 във втория гейм Умбер допусна нова непредизвикана грешка, която предостави на Кузманов първия шанс за пробив в мача. Последва дълго разиграване, завършило с топка в аут от страна на французина и брейк за 2-0 в полза на българския тенисист.

Кузманов продължи да играе много уверено и затвърди пробива си. При 15-15 Умбер поиска разглеждане на спорна топка, отсъдена в полза на българина, но повторението потвърди решението на лайнсмена. Втората ни ракта „матира“ своя опонент с отлична къса топка, а след това завърши гейма с ас и по този начин направи резултата 3-0 в своя полза.

Две поредни непредизвикани грешки на Умбер предоставиха на Кузманов шанс за нов пробив, който обаче бе пропуснат след неточен ретур. Последва топка в аут от страна на втората ни ракета и в крайна сметка Умбер прекъсна серията му и редуцира пасива си. Французинът заигра много по-офанзивно и след много добра атака по диагонала стигна до първия си брейкпойнт в двубоя, при който Кузманов допусна двойна грешка. Българинът поиска разлгеждане на ситуацията, но то потвърди, че топката е аут, макар и с много малко, и така Умбер върна брейка и намали резултата на 3-2.

Агресията на Умбер бе на път да се обърне срещу него, тъй като грешките му отново зачестиха и това позволи на Кузманов да стигне до две поредни точки за пробив. И двете обаче бяха пропуснати след дълги разигравания, завършили с неуспешни атаки на пловдивчанина. Умбер си върна водачеството с много добро воле на мрежата, а малко след това възстанови равенството при 3-3.

Седмият гейм бе най-дългият и оспорван до този момент. След доста зрелищно разиграване при 30-3- Кузманов демонстрира самочувствие, завършвайки с минаващ удар по правата. При оказалата се последна точка в гейма балонна топка на Умбер падна в близост до линията, но играта продължи въпреки негодуванието на публиката. Секудни по-късно обаче феновете в „Арена Армеец“ бяха удовлетворени, тъй като световният №110 изпрати форхенд в мрежата и Кузманов си върна водачеството в сета.

При 40-30 в осмия гейм Кузманов отново вдигна феновете на крака, като показа отлична игра в зашита и завърши с перфектен прехвърлящ удар. Форхенд в аут от страна на Умбер предостави на втората ни ракета шанс за пробив, от който обаче той не успя да се възползва. Макар да поакза колебания на първи сервис, Умбер завърши гейма с форхенд уинър от основната линия и отново изравни, правейки резултата в сета 4-4.

В маратонскяи девети гейм, продължил 11 минути, Кузманов спаси два брейкпойнта, но самият той пропусна няколко възможности да приключи гейма в своя полза. В крайна сметка обаче българинът показа повече физическа издръжливост и не допусна пробив, доближавайки се до спечелването на сета след ново дълго разиграване, завършило с топка в аут на Умбер при атака с форхенд по диагонала.

Кузманов опита отново да затрудни опонента си с прехвърлящи удари, но атаките му не се увенчаха с успех. В същото време Умбер стабилизира първия си сервис и приключи гейма с много качествен начален удар, който втората ни ракета не успя да отрази.

В следващите минути обаче ролите се размениха и Кузманов бе този, който контролираше разиграванията благодарение на качествения си начален удар. След поредни неубедителен ретур на Умбер пловдивчанинът завърши гейма с безкомпромисен смаш за 6-5. Българинът не бе далеч от решаващ пробив, но допусна обрат от 15-30 и след неточна атака по диагонала от негова страна се стигна до тайбрек.

При 2-1 в полза на Кузманов се разигра спорна ситуация. След прехвърлящ удар, който не остави шансове на Умбер, и двамата играчи претендираха, че точката трябва да бъде отсъдена в тяхна полза. В крайна сметка реферът реши тя да бъде преиграна, което предизвика негодуванието на публиката в „Арена Армеец“.

Българинът обаче си върна водачеството, след което увеличи аванса си на 4-2 след отличен минаващ удар. Впоследствие обаче Умбер започна да атакува много по-успешно, като в същото време предугаждаше опитите за прехвърлящи удари на българския тенисист. Това позволи на световния №110 да завърши сета със серия от пет поредни точки и да се наложи със 7-6(4).

Кузманов започна да се чувства по-комфортно в дългите разигравания, инициирани от Умбер, и стигна до шанс за ранен пробив след атака в аут на французина. Той бе оползотворен след още един смаш при мрежата и пловдивчанинът поведе с 1-0. Втората ни ракета се възползва от набраната инерция и успя да затвърди брейка с гейм на нула, лато междувременно добави още един ас в актива си. Умбер обаче започна да навлиза по-често във вътрешността на корта, като това му помогна да поеме инициативата в разиграванията и да намали резултата на 2-1.

Четвъртият гейм не започна никак добре за Кузманов, който доусна две поредни двойни грешки, но изравни резултата след топка в аут на Умбер и отлично воле на мрежата. Френският тенисист стигна до брейкпойнт, който обаче бе спасен от българския тенисист след отлична контраатака. Пловдивчанинът си върна водачеството и след нова атака в аут на Умбер разликата от два гейма в полза на световния №158 бе възстановена.

В следващите два гейма и двамата бяха много солидни на сервис и така се стигна до 4-2. Кузманов опита да наруши ритъма на Умбер, пласирайки високи и бавни топки, но две от тях не намериха пределите на корта и това помогна на френския тенисист отново да намали изоставането си.

Квалификантът стигна до три поредни точки за пробив, като първият от тях бе спасен от Кузманов след отличен бекхенд уинър по правата, но след това втората ни ракета изпрати топката в аут при опит за сласй по диагонала и по този начин Умбер върна брейка, възстановявайки равенството в сета при 4-4.

Възходът на французина продължи и атаките му с бекхенд започнаха отново да създават сериозни проблеми на Кузманов. При 30-30 Умбер пласира удар по правата, след който Кузманов поиска разглеждане на ситуацията, но се оказа, че топката е добра. Последва добра атака по диагонала на световния №110, след която той се доближи само на гейм от победата. Тя стана факт след като Кузманов не успя да отрази минаващ удар на Умбер и по този начин французинът триумфира със 7-6(4), 6-4 след 2 часа и 28 минути на корта в „Арена Армеец“.

(Снимка: Sofia Open/LAP.bg)

Участвай в играта ни за смартчасовник Galaxy Watch5. Повече подробности в Instagram на Тенискафе.