На живо: Александър Лазаров – Иржи Лехечка 7-5, 5-3

На живо: Александър Лазаров - Иржи Лехечка 7-5, 5-3

Александър Лазаров се изправя срещу световния №74 Иржи Лехечка в мач от първи кръг на основната схема на Sofia Open 2022. Двубоят е четвърти в програмата на централния корт и ще започне не преди 18:00 ч.

Лазаров и Лехечка не са играли помежду си до този момент. При евентуален успех българинът ще се изправи срещу поставения под №4 Лоренцо Музети на осминафинала.

Това е второ поредно и общо трето участие на Лазаров в основната схема на Sofia Open, като до момента българинът не е преминавал първи кръг. В предходните два сезона той загуби от Филип Краинович и Фернандо Вердаско, а през 2017 г. отстъпи пред Раду Албот.

Лазаров демонстрира чудесна форма през последните седмици, като в началото на месеца достигна до полуфинал на Чалънджър турнира в Майорка, след което имаше основвен принос за успеха на България над РЮА за Купа Дейвис.

Евентуална победа за Лазаров днес ще бъде негова първа срещу играч от Топ 100 в четвъртия му сблъсък с играч от тази част на ранглистата.

Коментар на живо:

Лазаров записа ас още в първото разиграване, след което преднината му стана 30-0 след неуспешен форхенд на Лехечка. Късите топки на българина затрудниха неговия опонент и след топка в аут на световния №74 Алекс спечели подаването си и излезе напред в резултата. Българинът стигна до първия брейкпойнт в мача, след като Лехечка улучи топката с рамката на ракетата и тя излетя далеч в аут. Шансът за пробив обаче бе пропуснат след неточна така по диагонала, като впоследствие Лехечка спечели подаването си и изравни резултата.

Лазаров отново демонстрира самочувствие, пласирайки ас при 0-15. Лехечка успя да стигне шанс за пробив, но сервисът на българина го измъкна от трудната ситуация. След два поредни неубедителни ретура на чеха Лазаров си върна водачеството, а непредизвикана грешка на световния №74 направи резултата в сета 2-1 за българския тенисист.

Лехечка на два пъти поиска разглеждане на спорни топки, но и в двата случая отсъждането бе в полза на Лазаров и така чехът остана само с един чалиндж до края на сета.

Грешките на чеха продължиха да бъдат често явление, а след воле в мрежата от негова страна Лазаров стигна до три поредни точки за пробив. Първата бе спасена от Лехечка, но в следващото раизграване Лазаров спаси наглед невъзможна топа и контраатакува с отличен бекхенд, а секунди по-късно пласира минаващ удар по диагонала, донесъл му пробив за 3-1.

Българинът бе много близо до това да увеличи преднината си, но пропусна геймбол след топка в аут при атака по диагонала. Двойна грешка на Лазаров предостави брейкпойнт на неговия опонент, при който световният №334 успя да подмами опонента си при мрежата, но минаващият му удар не намери пределите на корта и Лехечка редуцира пасива си.

Реализираният брейк даде сериозна доза самочувствие на младия чех, който заигра много по-агресивно и успя да затвърди пробива за 3-3. В седмия гейм Лазаров показа известни колебания, допускайки изравняване от 30-0. Българинът обаче си върна водачеството след като „матира“ Лехечка с прекрасно воле на мрежата, след което чехът допусна нова грешка при опит за атака с форхенд и по този начин Лазаров прекъсна серията му, правейки резултата 4-3 в своя полза.

Сервисът на Лехечка отново започна да затруднява Лазаров и световният №74 успя да възстанови равенството в сета. Геймът приключи с директна точка от сервис на чеха, при която Лазаров се поколеба дали да не поиска разлгеждане на ситуацията, но реши да се съгласи с преценката на рефера. Това обаче не повлия на българския тенисист, който демонстрира повече хладнокръвие в последвалите дълги разигравания и се доближи на гейм от спечелването на сета.

Лазаров успя да навакса пасив от 40-15, а впоследствие спаси още един геймбол след едно от най-дългите и оспорвани разигравания в мача, завършило с топка в аут на Лехечка при опит за атака по правата. Чехът обаче си върна водачеството с директна точка от сервис, а след това не остави шансове на Лазаров с отлична къса топка и изравни резултата.

Радостта на световния №74 обаче не продължи дълго. Лазаров изигра най-силния си гейм до този момент и не загуби точка при подаването си, пласирайки много прецизен ас за 6-5. Лехечка започна да се пропуква под напрежението и грешките му отново зачестиха, като след нова топка в аут на чешкия тенисист Лазаров стигна до решаващ пробив, с който приключи сета при 7-5 в своя полза.

В началото на втората част Лехечка продължи да бъде неубедителен на ретур и това помогна на Лазаров да спечели сравнително лесно подаването си в откриващия гейм. Лазаров стигна до точка за пробив, която обаче бе спасен от неговия опонент след ас. Българинът обаче продължи да поставя световния №74 под напрежение и пред него се откри нов брейкпойнт, при който Лехечка допусна двойна грешка и Лазаров реализира ранен пробив.

Възходът на Лазаров продължи и той затвърди брейка с гейм на нула, като междувременно добави нов ас в актива си, и по този начин натрупа солиден аванс от 3-0. Лехечка редуцира пасива си, но не за дълго, тъй като Лазаров записа нов сервис гейм на нула и възстанови разликата от три гейма.

Световният №74 опита да постави Лазаров под напрежение, но българският тенисист продължи да бъде непоклатим на сервис, като увеличи аванса си на 5-2.

Статистика: Лазаров пласира най-бързия ас в мача: 224 км/ч.