Sofia Open има своя стар нов шампион: Безапелационният Яник Синер

Sofia Open, финал
Яник Синер – Гаел Монфис 6-3,
6-4

Яник Синер отново е шампион на Sofia Open. Година, след като в „Арена Армеец“ стигна до първата си АТР титла, италианецът отново си тръгва от България с трофея след убедителна победа над Гаел Монфис във втория финал в историята на турнира, противопоставил №1 и №2 в схемата.

Двубоят бе очакван с огромно нетърпение, но в него интригата не бе особено голяма. След като във всеки от мачовете си през седмицата имаше сетове, в които трябваше да обръща след допуснат пробив, изглежда южнотиролецът бе запазил най-доброто за най-важния мач. В него превъзходството на световния №14 бе осезаемо и напълно закономерно той се превърна в шестия тенисист през сезона с поне три титли, след тези в Мелбърн и Вашингтон. Синер влиза и в историята на Sofia Open като първия двукратен шампион на турнира.

Преди по-малко от месец двамата финалисти бяха играли помежду си на US Open, където Синер измъкна победата в пет сета. В София обаче тийнейджърът отново демонстрира, че се чувства перфектно и в нито един момент не постави под съмнение крайния си успех. Това бе девета победа за него в София, като този път финалът бе доста по-лесен от този преди година, когато надигран след тайбрек в третия сет бе Вашек Поспишил. По пътя към трофея Синер победи Егор Герасимов, Джеймс Дъкуърт и Филип Краинович, като така и не загуби сет.

Мачът предложи очакваните страхотни разигравания от дъното на корта, а голямата разлика бе това, че във важните моменти Синер имаше много по-ясна идея как да надиграе съперника си. Непредизвикани грешки не липсваха и в играта на италианеца, но той успя да бъде по-прецизен в ключовите ситуации от мача, за да стигне до общо четвъртата си титла на ниво АТР.

„Не беше лесен мач.  Нивото бе високо, щастлив съм да бъда отново победител в София. Това е много хубав турнир, благодаря много. Това беше най-добрият ми мач. Никога не е лесно да играеш срещу него. Мисля, че днес в ключовите моменти имах малко повече късмет“ – каза Синер на корта непосредствено след края на двубоя.

Сценарият и на двата сета бе сходен – ранен пробив в полза на италианеца, който до края не позволяваше на съперника си да се върне в резултата. В първия сет пробивът дойде при втория брейкбол за 2-0. Това като че ли бе и малко по-равностойният сет, тъй като Синер на практика нямаше особено лесни сервис геймове. В седмия гейм дори се стигна до единствените възможности за пробив в мача пред ракета №1 на Франция. Те дойдоха при 15-40, но с хубави сервиси Синер съумя да се измъкне от сложната ситуация, след което да реализира втория си сетбол за 6-3.

Още откриващият гейм на втората част донесе така важния брейк. Оттам насетне предимството на младока бе още по-осезаемо. Той минаваше с лекота през подаванията си, докато за Ла Монф бе истинско предизвикателство да лимитира пасива си в рамките на само един пробив. С това все пак се справи, но така и не успя да спре перфектния на сервис съперник. Мачът завърши с четвъртия гейм на 0 в полза на Синер в сета, в който той загуби едва четири точки на начален удар.

В целия мач, продължил 77 минути, Синер загуби едва две точки на първи сервис, като на второ подаване също бе много убедителен с 62% спечелени точки, спрямо 47% на съперника си. Той реализира два от общо четирите си шанса за пробив – по един във всеки от сетовете, като в същото време отрази и двата брейкбола на Монфис, които бяха в седмия гейм на първия сет.

За Синер титлата означава и 250 точки за световната ранглиста, които са важни в неговата битка за място на Финалите на АТР в Торино. В момента италианецът е 10-и за годината, като на близка дистанция пред него са Каспър Рууд и Хуберт Хуркач. За Монфис пък остава утешението, че за 17-а поредна година достигна до финал на ниво АТР. Постижение, с което могат да се похвалят само Рафаел Надал и Роджър Федерер.

Ето какво казаха двамата финалисти по време на награждаването:

Гаел Монфис: „Поздравления за Яник. Прекрасен човек, поздравления за екипа му, вършите страхотна работа и ви пожелавам да изпълните целите си. Благодаря на моя екип. Стигнахме до финал. Искам да благодаря и на турнира, на всички замесени, защото този турнир винаги е страхотен. Съжалявам, че нямаше фенове, но се надявам, че всички са добре у дома и дано се видим отново скоро. Искам да благодаря на подавачите, на съдиите, на всички.“

Яник Синер: „Гаел, страхотна седмица. Имали сме прекрасни битки, поздравления за теб и твоя екип. Тенисът се нуждае от теб. Благодаря ти, че си тук и оставаш в трудните моменти без фенове. Знам, че не ти харесва, но се надявам скоро всичко да бъде нормално. Благодарности и на моя екип. Работим много с Далибор, всички тези часове във фитнеса, благодаря на Кристиан и другите от екипа. Опитваме да се подобряваме от ден на ден. Дано завършим сезона добре.“