„Специалист“ на двойки или тенисист?

„Специалист“ на двойки или тенисист?

Бившият №1 на двойки Тод Уудбридж използва рубриката си за коментари, за да изкаже мнението си относно мачовете поединично и при каретата. Той даде пример от собствения си опит и критикува отношението на някои треньори към двойковите схеми.

Едно от нещата, за които с Марк Уудбридж откровено си говорехме, бе, че никога не се възприемахме като „специалисти“ на двойки. Ние бяхме тенисисти, които играят сингъл, двойки и смесени двойки – винаги е опирало до това в този спорт.

Напредвахме на двойки, защото бяхме добра комбинация от правилните умения. Всяка година си имахме график за сингъл и двойки. Не съм отделял специално внимание на двойките, докато кариерата ми поединично не приключи.

В днешно време играчите се делят на сингъл и двойкови – една от причините е финансовата.

Ако мога да дам пример със себе си, през 2000 г. изпаднах извън топ 100. Бях около №140 в света. И за да мога отново да участвам директно на турнирите от Големия шлем, трябваше да играя Чаланджъри и да подобря ранкинга си.

По това време на кариерата ми правех средно по 600 хиляди долара годишно от двойки, но давах дори повече, за да подобря сингъл позицията си. Все още бях достатъчно добър да играя поединично, но трябваше да се откажа от този финансов стимул. Със семейство и към края на кариерата, беше безсмислено.

Топ играчите правят достатъчно пари, но какво да кажем за тези около топ 40? Ами, те са глупави. Няма по-добра тренировка от това да играеш двойков мач, както направи Томич с Надал в Индиън Уелс. Томич няма къде да тренира игра под такова напрежение и да почувства интензитета.

Някои треньори са толкова предпазливи, че не дават на играчите си да участват на двойки. Мислят си, че е по-важно да тренираш или да отидеш във фитнеса. Просто няма как да се по-далеч от истината. Губят се толкова много възможности, когато не играеш допълнително. Виждал съм поведението на някои играчи, които казват „Защо ми е да го правя?“

Подобно отношение е лошо и показва липса на мислене в перспектива и нежелание за подобряване на уменията. В края на краищата тези тенисисти няма да влязат в топ 10 и да правят по 100 млн.

Често виждаме топ отборите при каретата да губят, както се случи тази седмица в Индиън Уелс. На корта все пак е Новак Джокович, който е №2 в света и разполага с умения, каквито повечето нямат. Има ли добър ден, ще постави под напрежение всеки отбор.

За Купа „Дейвис“ си спомням подобна ситуация, когато с Марк бяхме №1 на двойки и играхме срещу Пийт Сампрас и Тод Мартин – световните №1 и №4 на сингъл. Говорихме си много преди това „Достатъчно добри ли ще сме, за победим?“ – и защото бяхме и сингъл, и двойкови играчи удържахме нивото и накрая се поздравихме с успеха.

Друга причина за загубите е в кратките точки на ниво ATP – в този формат всичко е възможно. Аз и Марк имахме най-много успехи на Уимбълдън, защото се играеше до 5 сета и знаехме, че можем да намерим начин да победим – твърде много умения имахме, за да отпаднем рано. Ако се играеше 3 сета обаче, съвсем възможно е да не бяхме печелили толкова.

Тод Уудбридж


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH