Стан взе трисетовата битка с Тийм и достигна първия си 1/2-финал в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, четвъртфинал
Стан Вавринка – Доминик Тийм 6-4 4-6 7-6(2)

Стан Вавринка се класира за първия си полуфинал на Мастърса в Индиън Уелс след трудна победа с 6-4 4-6 7-6(2) над младия Доминик Тийм. Двамата изиграха много оспорван мач, в който опитният швейцарец успя да спечели последната точка. Така Стан попадна сред последните четирима в Калифорния, след като през 2008-а и 2011-а бе спрян съответно от Джокович и Федерер.

Вавринка и Тийм си поделиха по един сет, в който играта бе напълно равностойна и всяка една развръзка не би изглеждала нелогична.

Двамата се обстрелваха с изящните си бекхенди с една ръка, а форхендът на Стан бе по-остър, но пък австриецът успяваше прекрасно да използва силата му за контраатакуващия си стил на игра.

Мачът започна с по един разменен пробив, а Вавринка измъкна първия сет с късен брейк в десетия гейм за 6-4.

Тийм пък удари рано след почивката за 2-1 и затвърди за 3-1, а до края на частта Стан опита на няколко пъти да натисне, но в ударите му липсваше нужното постоянство и съперникът му винаги се измъкваше, фиксирайки 6-4 на таблото с форхенд уинър.

В решителната част ситуацията не се промени и играта бе много равностойна. Вавринка удържа два брейкбола още в първия гейм, след което проби и затвърди за 3-0.

Тийм обаче върна брейка в петия гейм за 2-3. Последваха няколко по-спокойни подавания за сервиращите, а при 4-4 и 30-30 Вавринка прати бекхенд в мрежата и даде скрит мачбол на австриеца.

Тийм имаше шанса да играе на втори сервис на Стан, но не издържа и изкара форхенд в аут, а след два добри сервиса швейцарецът удържа подаването си.

С много агресивен гейм Доминик отново изравни и на хоризонта се подаде тайбрекът, който да реши спора. И след още два разменени гейма той бе факт, но в 12-ия гейм австриецът се наложи да отразява мачбол при 30-40.

Тайбрекът започна след 2:25 ч. на корта и Вавринка проби пръв за 2-0 след сбъркан форхенд от съперника му, но Тийм бързо навакса брейка. Стан обаче продължи да притиска младока и двамата смениха полетата при 4-2 в негова полза.

Вавринка проби отново за 5-2, а с ас си осигури нови 4 мачбола и всичко приключи с бекхенд в мрежата на Тийм.

Вавринка ще се изправи на полуфинал срещу Пабло Кареньо Буста, който отстрани Пабло Куевас също в три сета.