Стефанос Циципас отново не загуби сет и е на 1/4-финал в Хамбург

Hamburg European Open, 1/8-финал

Пабло Куевас – Стефанос Циципас 5-7, 4-6

Стефанос Циципас се класира за 1/4-финалите на турнира на ATP в Хамбург след победа в два сета над Пабло Куевас. Световният №6, който е считан за основен фаворит след отпадането на Даниил Медведев, изигра нов силен мач и показа, че се чувства все по-добре на клей.

Първият сет бе много оспорван и равностоен, като Циципас повеждаше в геймовете на цели път пъти, но Куевас неизменно успяваше да изравни. В единадесетия гейм уругваецът стигна до точка за пробив, но Циципас не позволи на своя опонент да осъществи пълен обрат и отново взе водачеството, правейки резултата 6-5 в своя полза.

В следващия гейм Циципас допусна изравняване, след като поведе с 30-0, но след това отново показа познатото си ниво и приключи сета още при първата си възможност, оформяйки крайното 7-5.

Stefanos Tsitsipas

Вторият сет се разви по аналогичен начи, като Циципас на няколко пъти поведе, но Куевас не позволяваше на опонента си да натрупа преднина, като по този начин резултатът стана 4-4. Именно тогава дойде повратният момент в мача. Циципас изригна и записа два поредни гейма на нула, като по този начин триумфира във втория сет с 6-4 и си осигури място в следващата фаза.

В хода на мача Циципас спаси всички пет точки за пробив, пред които бе изправен, докато Куевас не успя при нито един от двата си опита в това отношение. Една от най-големите разлики бе при спечелените точки на втори сервис, където Циципас записа 60% успеваемост, докато тази на Куевас бе 43%.

Гръцката звезда имаше предимство и при вкарания първи сервис със своите 71%, докато неговият опонент регистрира 62% по този показател.

Следващият опонент на Циципас ще бъде Душан Лайович, който записа категорична победа с 6-1, 6-2 над Каре Хачанов.