Хуркач отчая Циципас и е на полуфинал в Маями

Miami Open, 1/4-финал

Стефанос Циципас – Хуберт Хуркач 6-2, 3-6, 4-6

Хуберт Хуркач се класира за полуфиналите на турнира в Маями след драматична победа в три сета над поставения под №2 в схемата Стефанос Циципас. Само 52 минути след началото сблъсъкът изглеждаше решен, като Циципас водеше с 6-2, 2-0, 40-15. Хуркач обаче осъществи зрелищен обрат и прекъсна серията от три поредни поражения срешу Циципас, достигайки до своя първи полуфинал на ниво Мастърс.

Основното оръжие на 37-мия в ранглистата беше сервисът. Хуркач записа много повече асове (15-7) и по-малко двойни грешки (1-3) в сравнение с Циципас. Общият брой спечелени точки бе напълно еднакъв (94-94), а Хуркач реализира три от осемте си точки за пробив (38%), докато Циципас оползотвори едва три от 13 (23%).

На полуфинала Хуркач ще се изправи срещу победителя от мача между Андрей Рубльов и Себастиан Корда.

Мачът започна отлично за Циципас, който още в първия гейм проби сервиса на своя опонент, след което увеличи преднината си с гейм на нула. Хуркач намали резултата след като спаси три точки за пробив, но в следващия гейм ролите бяха разменени – полякът бе този, който пропиля три брейкпойнта и Циципас поведе с 3-1.

Хуркач отново редуцира пасива си, но веднага след това световният №5 възстанови разликата от два гейма при 4-2. В седмия гейм Циципас стигна до три поредни точки за пробив и макар да пропусна първите две от тях в крайна сметка успя да постигне целта си и да направи резултата 5-2 в своя полза. Гръцкият тенисист запази добрия си ритъм и записа гейм на нула, с който надделя с 6-2 в първия сет.

Циципас продължи да доминира и във втория сет отново поведе с 2-0 след ранен пробив. Всичко вървеше по план за световния №5, но Хуркач нямаше никакво намерение да се предаде без битка. Полякът отрази два брейкпойнта и намали изоставането си, след което проби за 2-2. Хуркач успя да осъществи пълен обрат като спечели и петия гейм, но Циципас прекъсна серията му и възстанови равенството.

Гъркът можеше отново да излезе напред в резултата, но пропусна две възможности за много важен пробив и отново се оказа догонващ след седмия гейм. В осмия Циципас поведе с 40-0, но отново не успя да задържи преднината си и Хуркач проби сервиса му, повеждайки с 5-3. В оказалия се последен в сета девети гейм световният №37 пласира три поредни аса и бързо натрупа преднина от 40-0. Циципас спаси първия сетпойнт, но при следващото разиграване отново нямаше отговор за сервиса на поляка, който спечели втората част с 6-3.

След края на сета Циципас изпусна нервите си и се разкрещя на хората от своя бокс, а преди началото на заключителната част от мача влезе в пререкание със съдията след като просрочи времето за сервис и бе санкциониран.

Гъркът на два пъти поведе в геймовете, но Хуркач не му позволи да натрупа преднина и така резултатът стана 2-2. Този сет бе първият, в който полякът успя да пробие пръв и обърна резултата, след което спаси брейкпойнт на Циципас и увеличи аванса си на 4-2. Полуфиналистът от Australian Open редуцира пасива си, но Хуркач също спечели следващото си подаване и се доближи само на гейм от победата.

Циципас върна интригата като спечели деветия гейм, но след това Хуркач отново не допусна грешка на свой сервис гейм и приключи мача при 2-6, 6-3, 6-4 в своя полза след 2 часа и 22 минути игра.