Циципас елиминира и Гарин и е на 1/4-финал в Монте Карло

Rolex Monte-Carlo Masters, 1/8-финал

Стефанос Циципас – Кристиан Гарин 6-3, 6-4

Стефанос Циципас се класира за 1/4-финалите на Мастърс турнира в Монте Карло след двусетов успех над 24-ия в ранглистата Кристиан Гарин. Гъркът затвърди добрата форма, която показа срещу Аслан Карацев, и не загуби сет и във втория си мач от началото на надпреварата.

Следващият опонент на гърка ще бъде Алехандро Давидович Фокина, който по-рано днес елиминира Люка Пуй.

Четвъртият в схемата записа повече асове от своя опонент (4-2) и не направи нито една двойна грешка в хода на мача. Циципас имаше много сериозно превъзходство на ретур, където спечели цели 21 точки повече от Гарин (35-14). Чилиецът оползотвори единствената точка за пробив, до която достигна, но Циципас реализира три от своите пет брейкпойнта (60%).

Мачът започна много равностойно, като Циципас на три пъти излезе напред в резултата, но Гарин не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Гъркът обаче си върна водачеството като спечели и четвъртото си подаване, а повратният момент в сета се оказа маратонският осми гейм.

Гарин поведе с 40-15, но световният №5 успя да обърне резултата и да стигне до първия брейкпойнт от началото на мача. Той обаче бе отразен от чилиеца, който след това имаше цели четири възможности да спечели гейма, но не се възползва от нито една от тях.

В крайна сметка Циципас реализира втората точка за пробив, която се откри пред него, и поведе с 5-3. Този успех вдъхна огромна увереност на гърка и той спечели деветия гейм на нула, триумфирайки с 6-3 в първия сет.

Циципас продължи да демонстрира много агресивна и динамична игра и във втората част, като още в откриващия гейм успя да пробие сервиса на Гарин, след което спечели подаването си на 15 и по този начин увеличи аванса си на 2-0. Чилиецът обаче успя да намали изоставането си, като в третия гейм пласира няколко къси топки, които изненадаха гръцкия тенисист.

Първата ракета на Гърция обаче не позволи на опонента си да пробие и бързо прекрати устрема му, след което двамата си размениха по един гейм за 4-2. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Гарин, но той успя да осъществи пробив, след който възстанови равенството в сета.

Чилиецът имаше възможност да осъществи пълен обрат, след като поведе с 40-30 в деветия гейм, но позволи на Циципас да обърне резултата и да запише много важен пробив, който го доближи само на гейм от победата. Тя стана факт няколко минути по-късно, когато гъркът спечели подаването си на нула и оформи крайното 6-3, 6-4 след 1 час и 42 минути игра.