Циципас надделя над Нори и спечели седмата си ATP титла

Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes Lyon, финал

Стефанос Циципас – Камерън Нори 6-3, 6-3

Стефанос Циципас спечели титлата на ATP 250 турнира в Лион след двусетов успех над световния №49 Камерън Нори. Британецът затрудни доста втория поставен в някои моменти от мача, но Циципас не позволи да се стигне до сензация и спечели своята седма ATP титла, която е и втора за него от началото на сезона след тази от Мастърса в Монте Карло.

Днешната победа бе №33 за Циципас от началото на сезона, като гъркът вече има преднина от четири пред Андрей Рубльов. Трети в тази класация е днешният финалист Камерън Нори, който е записал 23 успеха през 2021 г. Освен това, роденият в Атина тенисист все още няма загубен сет в петте си финала на ниво ATP 250.

Едно от основните оръжия на Циципас бе началният удар, като гъркът записа седем аса срещу нито един за своя опонент, а в същото време направи и по-малко двойни грешки (1-5). Полуфиналистът от Australian Open бе значително по-резултатен както на сервис (37-29), така и на ретур (22-12), и освен това оползотвори три от шестте си възможности за пробив (50%), докато Нори не успя да реализира нито един от трите си брейкпойнта.

Световният №5 бе считан за твърд фаворит в двубоя, но Нори му създаде сериозни проблеми още в първия гейм, достигайки до три поредни брейкпойнта. Циципас успя да избегне опасността и да спечели подаването си, а в началото на втория гейм изненада опонента си с няколко много сполучливи излизания на мрежата и поведе с 40-15. Този път обаче Циципас бе този, който не успя да се възползва от възможностите си за пробив, и втората ракета на Великобритания възстанови равенството.

В следващите пет гейма никой от опонентите не успя да достигне до нов брейкпойнт и така резултатът стана 4-3 за Циципас. В осмия гейм обаче Нори понижи значително качеството на началния си удар и това помогна на гръцкия тенисист да получи нов шанс да пробие сервиса му. Брейкът стана факт, след като в последното разиграване Нори атакува агресивно от основната линия, но изпрати топката далеч в аут и Циципас направи важна крачка към спечелването на сета. Световният №5 не пропусна шанса си и спечели следващия си сервис гейм на 15, като по този начин надделя с 6-3 в първата част.

Началото на втория сет бе напълно равностойно, като Нори на три пъти поведе в резултата, но Циципас не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да възстанови равенството. Както и в предходната част, отново гъркът бе този, който пръв успя да запише пробив, който му донесе обрат в резултата и преднина от 4-3. Циципас затвърди брейка с гейм на нула, а впоследствие ситгна до три поредни шампионски точки. Нори спаси първата, но в следващото разиграване британецът допусна непрвдизвикана грешка и така Циципас триумфира с 6-3, 6-3 след 70 минути на корта.