Циципас не остави шансове на Рубльов и спечели първата си титла от Мастърс

Rolex Monte-Carlo Masters, финал

Стефанос Циципас – Андрей Рубльов 6-3, 6-3

Стефанос Циципас спечели титлата на турнира в Монте Карло след убедителна победа над Андрей Рубльов във финалния мач. Така гъркът завърши турнира без загубен сет и спечели своята първа титла на Мастърс. Днешната победа бе втора поредна за Циципас срещу Рубльов в мачовете им на клей, след като миналата година надделя над руснака на 1/4-финала на Ролан Гарос.

Любопитен факт е, че Циципас не е първият член на своето семейство, който печели титла в Монте Карло. Неговата майка Юлия Салникова триумфира в турнир за девойки в Княжеството през 1981 г.

Световният №5 записа повече асове от Рубльов (3-1), като освен това бе по-резултатен както на сервис (37-32), така и на ретур (22-10). Началният удар бе едно от най-силните оръжия на родения в Атина тенисист, като той загуби само четири точки на първи сервис (24/28). Гъркът беше безгрешен при точките си за пробив и реализира и трите, които се откриха пред него, докато Рубльов нито веднъж не достигна до брейкпойнт.

Циципас спечели жребия и избра да изпълнява начален удар. Гъркът спечели подаването си в откриващия гейм, като междувременно записа първия ас в мача. Циципас видимо се чувстваше доста комфортно на корт „Рение III“ и сравнително лесно успя да осъществи първия пробив в срещата, след което отново спечели пдоаването си и така натрупа комфортен аванс от 3-0.

Рубльов опита да отговори на предизвикателството на световния №5, но така и не успя да застраши водачеството на своя опонент. Бекхендът на Циципас създаваше големи затруднения на световния №8, а в едно от последните разигравания в сета гъркът пласира много прецизен форхенд уинър близо до страничната линия. Полуфиналистът от Australian Open приключи първата част с гейм на нула, надделявайки с 6-3.

Вторият сет започна с гейм за Рубльов, който излезе напред в резултата за пръв път от началото на мача, но радостта му не трая дълго. Циципас възстанови равенството, а в третия гейм записа пробив след като навакса пасив от 15-40. Гъркът затвърди брейка с гейм на нула и поведе с 3-1, но неговият опонент върна жеста и намали изоставането си.

Двамата си размениха по още един гейм, след което Циципас отново спечели убедително подаването си и поведе с 5-3, правейки огромна крачка към титлата. Триумфът на гърка стана факт няколко минути по-късно, когато той реализира първия от двата поредни мачпойнта, до които достигна, и оформи крайното 6-3, 6-3 след едва 71 минути игра.