Циципас спаси два мачбола и оцеля срещу световния №53

Barcelona Open Banc Sabadell, четвъртфинал

Стефанос Циципас – Факундо Диас Акоста 4-6, 6-3, 7-6(8)

Стефанос Циципас се класира за полуфиналите в Барселона след драматична победа над световния №53 Факундо Диас Акоста. Гръцкият тенисист бе в сериозна опасност, след като загуби откриващия сет, а в третия бе изправен пред два мачбола. Въпреки това обаче световният №7 намери изход от трудната ситуация и записа девета поредна победа в Тура.

В битката за място на финала петият поставен ще се изправи срещу Артур Фис или Душан Лайович.

Циципас пласира повече асове (3-1), но броят на двойните му грешки също бе по-висок (7-3). Двукратният финалист от Големия шлем спечели 73% от точките си на първи сервис (49/67) и оползотвори четири от седемте си шанса за пробив (57%), докато Диас Акоста също реализира четири брейка, но от осем опита (50%).

Противно на очакванията, началото бе по-добро за Диас Акоста, който успя да пробие пръв и да поведе с 3-1. Циципас обаче върна брейка, като впоследствие равенството се запази до 4-4. Това не разколеба аржентинеца, който си върна водачеството благодарение на няколко много добри атаки с бекхенд по правата, след което затвърди пробива с убедително спечелен сервис гейм за 6-4.

След равностойното начало на втората част Циципас постепенно започна да намира ритъма си. Световният №7 започна да се движи много по-добре по корта, а атаките му с бекхенд и излизанията му на мрежата затрудняваха сериозно неговия опонент. Един пробив бе достатъчен на Циципас, за да спечели сета и да изравни резултата в двубоя след 6-3.

В заключителния сет гръцкият тенисист поведе с 3-1 и изглеждаше, че не е далеч от победата. Диас Акоста обаче отново заигра на много високо ниво и стигна до мачбол при 6-5. Циципас избегна опасността и доведе нещата до тайбрек, в който самият той пропусна шанс да затвори мача. Впоследствие и двамата опоненти пропиляха по още един мачбол, преди в крайна сметка трикратният финалист в турнира да триумфира с 4-6, 6-3, 7-6(8) след 2 часа и 35 минути битка на „Рафа Надал“.