Циципас триумфира в гладиаторската битка с Тийм

Уимбълдън, първи кръг
Стефанос Циципас – Доминик Тийм 3-6, 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 7-6(8)

Стефанос Циципас започна участието си на Уимбълдън с драматична победа над Доминик Тийм. В продължилата 4 часа битка, която ще бъде сериозен претендент за званието „Мач на турнира“, гръцкият тенисист изоставаше със сет, а в края на петия пропусна два мачбола, но въпреки това запази самообладание и записа трета поредна победа над този опонент.

Във втори кръг двукратният „мейджър“ финалист ще се изправи срещу Анди Мъри.

Циципас пласира повече уинъри (69-63), като в същото време направи по-малко непредизвикани грешки (32-46). Той спечели 83% от точките си на първи сервис (83/100) и оползотвори два от 11-те си шанса за пробив (18%), докато Тийм реализира един от трите си брейкпойнта (33%).

Началото бе по-добро за Тийм, който успя да пробие пръв, като този брейк се оказа единственият в откриващия сет и австриецът надделя с 6-3. Във втората част Циципас пропусна сетбол при 5-4, като впоследствие се стигна до тайбрек. В него обаче световният №5 не остави никакви шансове на опонента си и след няколко отлични атаки изравни резултата в мача, спечелвайки сета със 7-6(1).

В третия сет Тийм поведе с 2-1, след като спаси цели пет точки за пробив. Циципас обаче играеше с все повече агресия и самочувствие и поставяше опонента си под много сериозно напрежение. Финалистът от Australian Open наложи непосилно за австриеца темпо и осъществи два поредни брейка, като по този начин се наложи с 6-2.

Силната серия на гърка можеше да продължи, но той пропусна брейкпойнт в началото на четвъртия сет. Това бе единствената точка за пробив в частта и се наложи изиграването на нов тайбрек. Той премина много по-добре за Тийм, който пропусна два от трите поредни сетбола, до които достигна, но въпреки това не позволи на опонента си да изравни резултата и надделя със 7-6(5).

Решаващият сет протече по аналогичен начин – Тийм пропиля шанс за пробив в седмия гейм, а впоследствие Циципас пропусна мачбол при 6-5. В последвалия тайбрек австриецът спаси още един мачпойнт, но веднага след това световният №5 пласира чудесен форхенд, който не остави шансове на опонента му и по този начин триумфира с 3-6, 7-6(1), 6-2, 6-7(5), 7-6(8) след 3 часа и 57 минути на корта.