Световният №93 елиминира Денис Шаповалов на 1/8-финалите на Sofia Open

Sofia Open, 1/8-финал

Денис Шаповалов – Раду Албот 2-6, 4-6

Най-голямата изненада от началото на Sofia Open 2020 е факт. Фаворитът за титлата Денис Шаповалов, който бе и първи поставен в схемата, не успя да спечели сет срещу молдовеца Раду Албот и отпадна от надпреварата още след първия си мач в „Арена Армеец“. Албот демонстрира много разнообразна и ефективна игра, която изненада много неприятно соченият за твърд фаворит канадец и така си заслужи място на 1/4-финалите.

Там световният №93 ще се изправи срещу победителя от мача между Егор Герасимов и Адриан Манарино.

Шаповалов бе много агресивен на сервис и записа 6 аса, но в същото време направи 5 двойни грешки срещу само една на Албот. Шаповалов имаше само 45% вкаран първи сервис, а при точките на втори такъв Албот имаше значително предимство, като записа 64% успеваемост, докато тази на канадеца бе 48%. Освен това Шаповалов не успя да реализира нито енда от двете точки за пробив, които се откриха пред него, докато Албот успя при 50% от своите опити (3 от 6).

Очакванията за превъзходство на Шаповалов не се оправдаха, като в началото на мача Албот на два пъти поведе в геймовете, но канадецът успяваше да изравни. Молдовецът обаче продължи да доминира и спечели следващите два гейма на 15, а в седмия отрази геймпойнт на Шаповалов и осъществи обрат за 5-2. Албот продължи да играе по-добре и в осми гейм стигна до два поредни сетпойнта. Шаповалов спаси първия, но след това неговият опонент изпълни целта си и спечели сета след 36 минути игра.

Вторият сет започна с гейм на нула за Албот, след което молдовецът стигна до точка за пробив, но Шаповалов избегна опасността и изравни резултата в сета. В следващите минути резултатът се движеше гейм за гейм и никой от опонентите не успяваше да достигне до пробив. Това все пак се случи при резултат 4-4. Албот поведе в сета за пети път след нов гейм на нула, но този път не позволи на именития си опонент да възстанови равенството и успя да приключи срещата още с първия си мачпойнт, оформяйки крайното 6-2, 6-4 в своя полза след 75 минути на корта.