Тенисът от много време създава впечатление, че е спорт, в който мъжете и жените получават еднакви възнаграждения от наградните фондове на турнирите. На практика, това важи за събития от много висок ранг, но се оказва, че WTA в продължение на години тайно субсидира смесени турнири.
Идеята на инвестицията е да напомпа парите, отделени за женските турнири. The Telegraph разкри, че това се случва в Маями, Мадрид, Индиън Уелс и Пекин.
Тайната субсидия не е по идея на настоящия изпълнителен директор Стив Саймън, защото датира отпреди 2015 година, когато е неговото назначаване. От WTA са се надявали, че с годините на политика за равенство между половете, стойността на мъжкия и женския тенис като маркетингов продукт ще се изравни, но това изобщо не се случва.
Всъщност, в последните 20 години става точно обратното. Разликата между мъжете и жените на пазара е още по-голяма. А АТР се разраства изключително много благодарение на Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович.
Освен това, на смесените турнири, на които по едно и също време и на едно и също място се играят АТР и WTA събития от еднакъв ранг, допълнителните генерирани приходи не се разделят пропорционално.
Въпреки че АТР и WTA често обявяват намеренията си да работят заедно, в смесените турнири през годините се е случвало следното: АТР определя наградния фонд, а WTA трябва да запълни разликата в средствата.
The Telegraph разкрива, че най-голяма е разликата на смесените турнири от категории ATP 1000 и WTA 1000.
Милиардерът Лари Елисън, който е собственик на Индиън Уелс, и IMG, притежаваща Маями и Мадрид, плащат само 38% от наградния фонд, а останалите 62% при жените се допълват от средства на WTA.
Доха, Дубай, Ухан, Рим, Синсинати и Торонто/Монреал са други шест турнира, които са получавали финансови инжекции от WTA.
Джон Милман, който е бил част от Съвета на играчите на АТР, посочва, че през годините разликата между мъжете и жените е станала особено голяма заради лоши решения на WTA. Като друга причина той посочва това, че и двете организации предоставят на трети страни организирането на турнири, което позволява на последните да трупат финансови дивиденти на гърба на тениса.
На фона на скандалите в Мадрид тази година, става ясно, че от над 8 млн. евро награден фонд при жените, организаторите са платили около 3 млн. и половина, а останалите е трябвало да бъдат запълнени от WTA, така че да има равенство по отношение на получените пари при мъжете и жените.
Освен това, от телевизионните права за Мадрид домакините са генерирали близо 10 пъти повече приходи от договора с АТР, отколкото този с WTA.
Турнирите от Големия шлем са по-скоро аномалия, която е резултат от това, че приходите са толкова големи, че равенството по отношение на наградните фондове може да бъде изкуствено поддържано, противно на маркетинговата логика.
На по-ниските нива в тениса разликата е още по-голяма според проучване на Financial Times от миналия сезон.
Освен това, АТР има изградена бонус система за тенисистите от топ 30 на световната ранглиста – нещо, което няма аналог при жените.
Междувременно от турнира в Рим дадоха пресконференция след провеждането на събитието за първи път в рамките на две седмици, като организаторите съобщиха, че когато е имало женски мачове на големите кортове, публиката е предпочитала да гледа мъжки на по-малките игрища.