#ТемаНаСедмицата: Нужна ли е системата „Ястребово око“ на клей?

#ТемаНаСедмицата: Нужна ли е системата "Ястребово око" на клей?

Втори кръг в Рим. 6-3 3-6 5-5 и 40-40. Каролина Плишкова изпълнява смач, който се приземява на линията, но съдията отсъжда аут и след дълъг спор играта продължава, а чехкинята е изправена пред брейкбол. Мария Сакари постига пробив, след което отстранява шестата поставена, която пробива дупка в съдийския стол с ракетата си.

Този път нашата тема на седмицата ще бъде „Нужна ли е системата „Ястребово око“ на клей?“


Борис Стрижлев: 

Отдавна съм на мнение, че системата „Ястребово око“ трябва да бъде използвана и на червени кортове. Случаят с Каролина Плишкова в Рим е поредното доказателство за това, а нека напомним, че през миналата седмица и Григор Димитров бе ощетен в тайбрека на първия сет срещу Кей Нишикори.

Много често, особено към края на сетовете, кортът е осеян с отпечатъци и става трудно дори за опитни съдии да посочат правилния белег. Виждали сме неведнъж как съдията на стола сам си признава, че е загубил точното местоположение на отпечатъка, което няма как да не създаде съмнение у тенисиста относно крайното решение.

Трудно е също да се отсъди топката, когато тя е минимално в полето, тъй като линиите се замитат след края на сетовете и в този случай по тях няма как да има следи.

Тенисът е спорт, в който една точка може да промени изцяло посоката на двубоя. Максимата на Андре Агаси да се мисли само за следващото разиграване е добре известна, но е на практика невъзможна за прилагане, когато играчът се чувства брутално ощетен.

В допълнение към това, много често се губи страшно много време, докато се направи проверката, и особено ако някой от играчите се окаже несъгласен с решението. Често и супервайзерът бива привикан на корта, което също отнема минути.

Не виждам пречка поне в големите турнири от сериите „Мастърс 1000“ и Ролан Гарос да се инвестира в инсталирането на системата. Все пак и голяма част от по-скромните надпревари вече ползват „Ястребовото око“.

По този начин ще бъде елиминирана напълно възможността от разправии и изблици на ярост във връзка с дейността на съдиите, а спорните ситуации ще бъдат разрешавани за не повече от 10-15 секунди (освен в случай на засичане на системата, което също сме виждали).


Момчил Русев:

След поредицата от грешни отсъждания в ключови моменти, отново се повдигна темата за липсата на системата „Ястребово око“ на клей. Макар да съм съгласен с по-горе посоченото мнение, нека погледнем какви са пречките за въвеждането на тази промяна:

Един от основните аргументи „против“ е това, че тя не е максимално прецизна и е възможна грешка от 3,7 мм. – разлика, която би била видима и на теория подобна грешка няма как да бъде допусната от съдията, ако бъде открит точният отпечатък. Да не говорим какъв удар по реномето на системата би било, ако се види подобно разминаване.

Най-голямата пречка? Калибрирането на системата. Докато на твърди кортове тя се настройва само веднъж, преди да започне турнира, на червено ще е нужно да се отделят по 30 минути между всеки два мача за тази цел:

„Нещо, което е ключово за нашата система е това, че измерваме не само корта, но и неравенствата в самата настилка,“ заяви един от директорите на Hawk-Eye Innovations Ltd Питър Ървин пред The New York Times. „Когато играеш на клей, настилката постоянно се променя и това ще предизвика нужда от много повече работа от наша страна. Ще трябва да калибрираме наново системата постоянно, ако бъде решено да се използва.“

Не на последно място е и финансовият аспект. Системата „Ястребово око“ е скъпа и при наличие на отпечатъци на корта, малка част от турнирите ще са склонни да предприемат подобна инвестиция.

Оптималното решение е при спорни ситуации да се използват повторения, които да посочат ясно къде точно се е приземила топката, за да се избегне евентуална съдийска грешка.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH