Съдбата на Купа „Дейвис“ ще се реши през август в Орландо, а испанският футболист на Барселона Жерар Пике вече няколко дни води разговори с топ играчи в каталунската столица и преговаря с Испанската федерация по тенис. ITF започна 25-годишно партньорство на стойност 3 милиарда долара с инвеститорската група Kosmos, чийто основател и президент е Пике.
ITF обяви план за превръщането на Купа „Дейвис“ в Световно първенство по тенис, провеждащо се в продължение на седмица в края на сезона, на което играят 18 страни.
За добро ли е подобна промяна е #ТемаНаСедмицата на TennisKafe.com
Борислав Орлинов:
„Когато има промяна, винаги има позитиви и негативи. Недостатък е, че няма да я има вече опцията да играеш у дома, но новото състезание обаче гарантира приходи. Най-добрите играчи ще се състезават всяка година. Ще е хубаво, но не перфектно, защото няма нищо перфектно. Турнирът обаче се нуждае от „енергийна инжекция“, каза Рафаел Надал, коментирайки реформата в Купа „Дейвис“.
Започвам с думите на Матадора, защото мнението му не е просто авторитетно, а умерено и добре обмислено. Не е тайна, че от години насам Купа „Дейвис“ е далечен и екзотичен остров, на който сантиментални фенове на тениса си отдъхват. Надпреварата има богата история и велики шампиони, има своето магнетично очарование и чиста проба наелектризираща атмосфера. Има обаче и сериозни проблеми, свързани с формат на провеждане и липса на достатъчно „звездно“ присъствие.
Купа „Дейвис“ със сигурност ще се промени и това е въпрос на време. Турнирът не може да остане изолиран в собствената си черупка, така че да се опази от тенденцията гледането на тенис мач да се превръща в по-кратко като време, но много по-интензивно изживяване. Затова и US Open въвежда часовник за измерване на времето за вкарване на топката в игра и налага правила, свързани с това играчите колко време имат за излизане на корта, загряване и подготовка.
Разбира се, новината за тоталната промяна дойде малко шокиращо. Президентът на ITF Дейвид Хагърти сподели идеята си Купа „Дейвис“ да се превърне във фестивал на тениса, докато бившият шампион от Ролан Гарос Яник Ноа нарече реформата пълен цирк. Трикратният шампион от Големия шлем Ян Кодеш също влезе в лагера на авторитетите, които са против, заедно с Лейтън Хюит, докато Марин Чилич и Били Джийн Кинг приветстваха промените.
„Играчите се опитваха да говорят с ITF през изминалите 10 години, защото на Купа „Дейвис“ е прекалено трудно да играеш четири седмици всяка година. Хората казват, че сезонът ще се удължи, защото ще е през ноември, но всъщност правейки го в една седмица, се освобождават три. 99.9% от играчите ще одобрят реформата“, коментира Чилич.
Едно е ясно – каквото и да се предприеме, няма как всички да се обединят около едно мнение, защото става дума за прекалено голямо преплитане на интереси. Промяната обаче ще бъде факт, защото и без това в турнира е направена огромна инвестиция, така че от ITF със сигурност поемат голям риск, който обаче си струва, защото може планът да се окаже добър.
Трябва да се замислим дали не ставаме свидетели на донякъде ново явление – появата на все повече отборни надпревари в календара. АТР също обяви планове за нов отборен турнир, който да се провежда в началото на сезона и да стартира през 2020 г. – ATP World Team Cup. Laver Cup миналата година пожъна огромен успех, а и Hopman Cup се радва на отличен интерес.
Смятам, че реформата в Купа „Дейвис“ е необходимата енергийна инжекция, за която говори Рафаел Надал. Разбира се, жертви ще има, но турнирът ще запази историята си, като същевременно ще е модерен и в крачка с останалите отборни надпревари – едно място на провеждане в рамките на седмица. Атмосферата няма как да се изгуби, когато играят национални отбори, а и за играчите ще е много по-удобно.
Момчил Русев:
„Купа „Дейвис“ е специална надпревара и всички топ състезатели са участвали в нея в даден етап от кариерата си. Както всеки друг спорт обаче, тенисът трябва да се води от иновации и приходи, така че няма как да бъде пренебрегната възможност да се налеят три милиарда в турнира“, заяви 4-кратният носител на титли от Големия шлем при двойките Махеш Бупати.
Именно заради голямата инвестиция реформата най-вероятно ще стане факт, макар все още да предстои решаващо гласуване през август. Още откакто бе предложена промяната много легенди на спорта се обявиха срещу нея, като Яник Ноа я нарече „пълен цирк“, а капитанът на австралийския отбор Лейтън Хюит дори поиска оставката на президентът на ITF Дейвид Хагърти:
„Има много хора, които са потресени от предложената промяна и я виждат като машина за пари. Това е сделка за пари. Фокусът се измества върху финансовия аспект, не върху това да представляваш страната си. Не виждам никакъв смисъл.“
Кои всъщност са основните притеснения на противниците на идеята? Най-големият проблем е липсата на домакинства за отборите. Цялата надпревара ще бъде проведена в една седмица, на едно място. Това ще отнеме много от специалната атмосфера и духа на турнира. Да, най-вероятно публиката ще бъде фактор и при този нов вариант, но няма как да се постигне същия ефект, както във врящия котел във Франция или при препълнените бикоборски арени в Испания.
Малките федерации ще бъдат ударени сериозно финансово от липсата на домакинства, а трябва да се отчете и фактът, че приемането на мачове от страните участнички привлича допълнително внимание към спорта от местното население.
„Ако новият формат бъде потвърден, това ще е най-глупавото решение в историята на спорта. 1-седмично Световно в края на сезона, подкрепено от АТР, се провеждаше в Rochus Club в Дюселдорф и не пожъна никакъв успех, а после бе отменено“, заяви трикратният шампион от Големия шлем Ян Кодеш.
„Купа „Дейвис“ се свързва с домашната публика и силния национален дух и е най-старата надпревара. Да се смени форматът? Защо? Само безразличните биха подкрепили подобни промени.“
Друг проблем виждам в изявлението на Жерар Пике, който предложи турнирът да има едно постоянно място на провеждане – Мадрид. Безумно ще бъде, ако това стане факт, тъй като ще облагодетелства значително страната домакин за сметка на другите участници.
Трябва, разбира се, да отчетем и гласа на настоящите състезатели. Марин Чилич даде коментар по темата, в който сподели, че мнозинството от играчите приветства реформата, тъй като тя ще олекоти календара им, а Рафаел Надал също се изказа по-скоро положително.
Сред спряганите плюсове е и това, че така ще се включат много повече топ тенисисти. Толкова ли е голяма обаче липсата им сега? Световният номер 1 се завърна за мачовете на националния си отбор, въпреки че пропусна американските Мастърси в Индиън Уелс и Маями, Александър Зверев поставя двубоите за страната си сред водещите си приоритети, първата ракета на Хърватия също бе на корта при последните сблъсъци, а Анди Мъри, Новак Джокович и Роджър Федерер също имат дълга история с турнира.
Аз оставам традиционалист и не вярвам, че настроението, което сега съпътства Купа „Дейвис“ и е определящо за надпреварата, ще остане същото в този по-кратък, забързан формат на една фиксирана локация. Реформата постави много въпросителни, а моментът, в който ще научим отговорите идва все по-близо.
TennisKafe.com