Тийм не намери лекарство срещу солидния Раонич, който си осигури полуфинал

ATP World Tour Finals, групова фаза

Милош Раонич – Доминик Тийм 7-6(5) 6-3

Солидният Милош Раонич не даде поводи за съмнение, че мястото му е на полуфиналите в Лондон, където вече се класира Новак Джокович, и записа чиста победа 7-6(5) 6-3 над Доминик Тийм. Мачът в „O2 Arena” бе качествен и оспорван, но канадецът взе своето напълно заслужено.

Раонич влезе респектиращо в мача и почна да праща бомби от сервис или умело да атакува мрежата, пласирайки уинари по линиите. В отбора му на трибуните бе и Джон Макенроу, който отблизо следеше представянето на канадеца.

Тийм отвърна подобаващо – с разнообразен начален удар, смяна на ритъма и вземане на правилните решения под напрежение.

В шестия гейм дойде първата двойна грешка, която стана предпоставка Раонич да пристисне съперника си – 30-30. В маратонско разиграване обаче австриецът сякаш от нищото избяга на форхенда си и пласира неспасяем уинър по правата, а после материализира геймбола си, след като прати Милош далеч зад основаната линия и игра воле на мрежата – 3-3.

Двамата продължиха да доминират, когато подават, въпреки че Раонич имаше шанс да стигне до брейкбол, но избързваше в търсене на печеливш удар. При 5-6 гейма Тийм удържа подаването си и вкара сета в тайбрек. Непредизвикана грешка от бекхенд донесе първия минибрейк на сметката на канадския тенисист, но дебютантът навакса пасива, а след това дръпна 4-2. Последната дума обаче бе на Милош, който обърна до 6-4, а при 6-5 имаше сетбол на свой сервис и вкара неспасяем ас – 7-6(5).

След почивката Раонич бе повече от впечатляващ и експресно дръпна 2-0, а после отново потърси пробива. От досегашното представяне на Тийм нямаше и помен. При 15-30 той сбърка в по-дълго разиграване и трябваше да неутрализира два брейкбола. Справи се с първия, а след това канадецът само блокира от ретур, което беше знак за съперника му да поеме инициативата и той го стори, за да стигне до дюс и да намали на 1-2.

Асовете на Милош продължаваха да валят и наброяваха 13 в четвъртия гейм при 40-15. Той затвори частта на 30 и се доближи още повече до най-добрите четирима за сезона. За да прави компания на Джокович обаче трябваше да запази хладнокръвие и да не дава повод на опонента му да вярва в обрата.

Именно това направи Раонич, а при 5-3 достигна до мачбол на подаване на съперника . Тийм неутрализира с отлична комбинация – сервис, с който си отвори корта, и форхенд уинър по диагонала. Продължаваше обаче да изпитва труднсти, а вторият мачбол, до който Раонич стигна, бе материализиран.