Тийм не позволи на Мъри да сътвори още един магически обрат в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, полуфинал
Анди Мъри – Доминик Тийм 2-6 6-3 4-6

Анди Мъри във втори пореден мач направи почти невъзможното, за да компенсира за слабата си форма със себераздаване на корта, но нестабилността от сервис не му позволи да се справи с противник от класата на Доминик Тийм. Австриецът заслужи първа победа над световния №1 с 6-2 3-6 6-4 и се класира за финала на Barcelona Open Banc Sabadell.

Още в началните минути си пролича, че Мъри ще се бори със същите проблеми от мача с Рамос, само че този път съперникът му притежаваше много повече игрова мощ. Световният №1 завърши откриващия сет с едва 53% спечелени точки след първи сервис и ужасяващите 17% след втори. От другата страна на мрежата Тийм усещаше, че е една идея по-бърз в разиграванията и използваше мощта и пласиране в ударите си, за да изтласка съперника далеч зад основната линия и да го „разхожда“ по основната линия.

Австриецът взе 11 от първите 12 точки в мача и скоростно поведе с 3-0 гейма. Тийм дори удари за втори път подаването на съперника за 4-1, а Мъри видя лек проблясък в края на тунела след рибрейк за 2-4. Световният №9 обаче не отпусна хватката и веднага си осигури рибрейк след дълго разиграване, в което шотландецът заби форхенд в мрежата. Анди опитваше да навакса игровото предимство на Тийм с много тичане по корта, но в крайна сметка Доминик заслужено записа сета на сметката си с 6-2 за 34 минути.

Сигналите от този първи сет сочеха към бърза развръзка в полза на Тийм след почивката, само че не трябваше да забравяме, че на корта играеше световният №1. Мъри се пребори за спечелването на ужасно дълго и изтощително откриващо подаване във втората част, а нататък успя да се задържи в битката и да дочака лек спад в преставянето на съперника. Анди проби за 5-3, взе сервис гейма си и макар все още да изглеждаше, че Тийм доминира в мача, резултатът сочеше 1-1 сета.

Мъри също така успя да накъса ритъма на съперника с няколко брилянтни къси топки и дори проби в самото начало на третия сет, само че нестабилността му на сервис позволи на Тийм да изравни – 1-1. В този момент обаче, австриецът вече изглеждаше също толкова уязвим, колкото и Анди, което бе огромно постижение за световния №1 на фона на първия половин час от битката им.

Двамата си размениха по още един пробив на 15 в седмия и осмия гейм, но успехът все пак остана за Тийм, който бе по-стабилният и по-агресивен тенисист на корта днес. Австриецът за пореден път се възползва от пробойните в сервиса на Мъри и направи решаващ брейк за 6-4, с който приключи битката след 2 часа и 16 минути на корта.

На финала Тийм очакава Рафаел Надал или Орасио Себайос.