Тийм пречупи противоречивия Монфис и все още мечтае за 1/2-финал

ATP World Tour Finals, групова фаза
Доминик Тийм – Гаел Монфис 6-3 1-6 6-4

Доминик Тийм изтръгна сладка победа в сблъсъка на дебютантите във ATP World Tour Finals с 6-3 1-6 6-4 над Гаел Монфис. Французинът отново показа двете си лица на корта, защото макар да реагира позитивно на загубения първи сет и да се върна в мача, буквално се самоунищожи в решаващите моменти на третата част, когато заби три поредни двойки грешки, а на мачбол за съперника направи и непредизвикана.

Двубоя вървеше в изключително бързо темпо, като и двамата доминираха на свой сервис в началните минути, само че разликата бе, че Тийм пласира 76% от първите си начални удари, докато този процент при Монфис бе едва 45. Именно този показател натежа в полза на младия австриец при 3-2 гейма, когато съперникът му наниза две непредизвикани грешки и Доминик си осигури 2 брейкбола с ретур уинър. Монфис се самопроби още при първата възможност с нов удар в аут, а Тийм спечели осем поредни точки на свой сервис и затвори сета с 6-3.

Монфис потегли със страхотен заряд след почивката и макар до този момент да не беше достигал до брейкбол, проби цели два пъти и се откъсна напред с 4-0 гейма. Тийм успя да направи рибрейк, но така и не спечели нито едно от подаванията си през втория сет и го предаде с 1-6.

Австриецът обаче стабилизира началния си удар в решаващата част и двамата съперници се движеха като скачени съдове в резултата. Тийм поведе с 4-3 гейма, след което няколко пресилени удара на Монфис му осигуриха два брейкбола. Французинът обаче заличи първия със зрелищен форхенд уинър, а втората възможност се изпари, след като Доминик заби топката в мрежата и скоро резултатът стана 4-4.

Стабилността от сервис осигури спокойствие на Тийм и той продължаваше да диктува ритъма и на следващите разигравания. Австриецът бързо взе подаването си и отново поведе с 5-4, а Монфис буквално се самоунищожи на свой сервис. Французинът направи две поредни двойни грешки и макар някак да докара резултата до 30-30, намери начин да забие и трета. А на мачбола изкара един от ударите си в аут, с което и загуби шансове да продължи на полуфиналите.

Тази вечер от 22 ч. на корта за другия сблъсък от тази група ще излязат Новак Джокович и Милош Раонич.