Тийм прекъсна сушата на хард и вдигна трофея в Санкт Петербург

St. Petersburg Open, финал
Доминик Тийм – Мартин Клижа 6-4 6-1

След като прекъсна сушата от две години без финал на хард, Доминик Тийм спечели и първата си титла на твърда настилка на закрито, след като на финала в Санкт Петербург победи шампиона от 2012 г. Марин Клижан с… Австриецът за първи път победи този съперник и спечели 11-а титла в кариерата си.

В началото нямаше постоянство в сервиса на Тийм, който в по-трудните моменти ефективно атакуваше бекхенда на съперника и се измъкваше. Много по-лесно в сервис геймовете си действаше Клижан, който до 3-3 вкарваше на 70% първи сервис, като в тези случаи бе спечелил 11/12 точки.

Въпреки моментното превъзходство проблемите първо почукаха на вратата на словака, чиито форхенди станаха по-плитки, а първият сервис изчезна. В седмия гейм Клижан се изправи пред брейкбол и удържа на атаките на съперника си, но на следващата опасност се пречупи – 3-4.

Тийм сервираше за затвърждаване, влизаше  точките с премерена агресия и покачи на 5-3.

От сета се изигра само още един гейм, след като заради серия от непредизвикани грешки Клижан изостана 0-40, а при 15-40 сбърка воле – 4-6.

Клижан взе само точка след два изиграни гейма от втория сет, а в третия не успя да противодейства на Тийм и изостана с о-3, като на почивката даде на всички да разберат, че не е щастлив.

Играта на световния №65 се развали напълно, а в шестия гейм Тийм проби отново за 5-1. При този резултат австриецът сервираше за титлата, неутрализира брейкбол при 30-40, а после и още един, преди да довърши започнатото – 6-1.