Тийм си осигури полуфинал с Джокович и дебют в Топ 10 с обрат срещу Гофен

Ролан Гарос, четвъртфинал
Доминик Тийм – Давид Гофен 4-6 7-6(7) 6-4 6-1

Доминик Тийм победи Давид Гофен с 4-6 7-6(7) 6-4 6-1 в емоционален тенис трилър, изпълнен с много пробиви, обрати, но и непредизвикани грешки. Големият залог в мача беше не само място на полуфиналите, но и попадане в топ 10. След като се разбра, че Бердих отпада от Джокович в другия полуфинален мач, това означаваше, че Доминик Тийм  ще бъде №7 в световната ранглиста от понеделник, което е негов кариерен рекорд и дебют в елитната десетка.

Мачът започна много драматично с 3 поредни пробива. Гофен допусна два брейка и даде психологическото превъзходство в ръцете на австрийския си съперник, който поведе с 4-2, затвърждавайки втория си пробив. Когато обаче изглеждаше, че всичко в първия сет е предрешено, играта на Тийм се разстрои, а Гофен започна да се възползва и от най-малката грешка на съперника си.

Белгиецът спечели подаването си за 4-3, а след това достига до брейкпойнт и успя да пробие. Той повтори упражнението при следващото подаване на Тийм и така спечели сета след впечатляващ обрат.

Драмата с пробивите продължи и във втората част. Гофен поведе с 2-0, но след това допусна брейк, давайки и резултатът стана 2-1. Поставеният под №13 спечели за първи път подаването си в сета, след като геймът мина през дюс, а после даде гейм на Гофен за 3-2. В шестия гейм при 40-15 на Тийм му се наложи бързо да се върне към дъното на корта, след като беше излязъл непредвидено напред, но отигра прекрасен бекхенд по диагонала с гръб към съперника си и изравни 3-3.

Отговорът на белгиеца беше бърз сервис гейм на нула, за да поведе отново. В осмия гейм той имаше на разположение пет брейкбола, като поведе с 5-3 благодарение на пропуск на Тийм, който имаше вече 27 непредизвикани грешки на сметката си. Гофен сервираше за сета, но върна интригата, допускайки пробив за 5-4. В решаващия гейм той мина през равенство 30-30, когато след бекхенд по диагонала и предвидливо излизане на мрежата, Тийм завърши с мощен смач, а малко по-късно успя и да изравни 5-5. В единадесетия гейм Давид Гофен можеше да допусне пробив, но при изоставане от 40-30, белгиецът извади от равновесие опонента си и вкара мощен форхенд по късия диагонал, за да изравни точките. Секунди по-късно спечели и гейма.

Резултатът стана 6-6 след 18-тия уинър от основната линия на сметката на Тийм, който вкара мача в тайбрек. При 5-3 точки за Тийм, той допусна непредизвикана грешка, след като изпрати топката в мрежата. Двамата тенисисти се догонваха в резултата докато при 7-7 австриецът не пласира убийствен бекхенд по правата, за да поведе, а веднага след това проби и спечели сета.

Третата част като по правило започна с пробив. Гофен спечели и подаването си под засилващия се дъжд и се откъсна с 2-0. Резултатът стана 2-1, когато Доминик Тийм удържа своя сервис, само че Гофен затвърди аванса си и поведе 3-1.  Следващите няколко гейма бяха сравнително спокойни, което изглеждаше донякъде странно на фона на досегашното развитие на битката. Пробивът, който Тийм допусна в началото, започваше да му тежи все повече при изоставане 4-3, а на моменти той изпускаше нервите си.

Гофен обаче не предприе решаващата стъпка и допусна брейк за 4-4. Австриецът спечели подаването си и поведе 5-4, а вторият му пробив в сета означаваше 6-4 и обрат в резултата. Той получи два сетбола и се възползва още от първата възможност.

Нататък Тийм просто пречупи тотално съпротивата на белгийския талант и се откъсна с аванс от 4-0 в четвъртия сет. Австриецът повече не погледна назад и си осигури място на полуфинала срещу Новак Джокович.