Тийм спаси два мачбола и заслужи обрат срещу Федерер в Щутгарт

Mercedes cup, полуфинал
Роджър Федерер – Доминик Тийм 6-3 6-7(7) 4-6

Доминик Тийм направи още една огромна крачка към утвърждаването си сред тенис елита и изкова впечатляващ обрат над Роджър Федерер на трева с 3-6 7-6(7) 6-4 на полуфинал на Mercedes cup. 22-годишният австриец пропиля аванс от 5-0 във втория сет, но все пак го изтръгна след два спасени мачбола в тайбрека, а в третия се бори наистина здраво и заслужи победата.

Федерер мина през първите си два мача в Щутгарт със задоволителни представяния, но определено не блестеше и днешният полуфинал срещу Тийм се очертаваше като първия наистина сериозен тест за моментната форма на швейцареца след едномесечното отсъствие заради контузия в гърба.

За австриеца пък на дневен ред стоеше въпросът – може ли да се противопоствави на 7-кратния шампион на Уимбълдън точно на тревна настилка, след като вече го победи на клей в Рим по-рано през сезона. Федерер потегли солидно и при 2-1 стигна до първия брейкпойнт в двубоя. Маестрото пласира дълбок ретур на линията от форхенд, който хвана съперника му неподготвен и пробивът за 3-1 беше факт.

Нататък мачът влезе в типичния безмилостно бърз ритъм на битките на трева, а при 2-4 Тийм пласира изящен пасинг шот от бекхенд, който му осигури шанс за рибрейк. Федерер отново атакува мрежата в следващата точка и направи резултата 40-40, а след прекрасен сервис в тялото на съперника поведе с 5-2. Маестрото не трепна в следващото си подаване и с четири бързи точки приключи сета с 6-3.

След почивката обаче, таймингът на ударите на Федерер сякаш се изпари и Тийм поведе с 5-0 гейма само за 20 минути. Роджър все пак успя да сложи край на пропадането си в двубоя с гейм на 15 за 1-5. Още един дълбок ретур осигури на 17-кратния шампион от Големия шлем пробив за 2-5, а след прекрасен смач и добре пласиран сервис, резултатът стана 3-5.

Тийм започна да усеща напрежението и го показа с двойна грешка №4 в мача, която направи резултата 0-30. Австриецът я последва с ас №3 за 15-30, само че излезе неподготвен на мрежата и Федерер получи два шанса да върне и втория пробив. Първият се изпари след прекрасен сервис на Тийм, само че при втория младокът прати бекхенда си на метър в аут – 4-5!

Федерер изравни за 5-5 и следващият гейм изглеждаше задължителен за оцеляването на Тийм в полуфинала. Съперниците си размениха по един гръмотевичен бекхенд по правата за 15-15, след което Тийм допусна пета двойна грешка, но компенсира с брилянтно стоп воле, което буквално приспа топката върху корта. Австриецът удържа подаването си за 6-5 и показа, че психически още е в мача.

Стигна се до тайбрек, в който Федерер направи минипробив за 3-2 точки, но веднага допусна двойна грешка. Швейцарецът пропиля един мачбол при 6-5, но по-шокиращото се случи при 7-6, когато той трябваше да завърши не особено трудно воле в опразнения корт, но заби топката в мрежата. Роджър реагира на пропуска с усмивка, но Тийм го прие като знак за спад в концентрацията на съперника и изтръгна тайбрека с 9-7 точки. След това мачът беше прекъснат за около 40 минути заради дъжд.

Тийм се пребори за оцеляването си в полуфинала в първите си две подавания след подновяването на играта, когато отрази общо 4 брейкпойнта. При 3-3 Федерер изглеждаше в беда при 0-30, но с марков плосък бехнед по правата обърна развоя на следващото разиграване и направи 15-30. След това швейцарецът постави капан на съперника край мрежата и му отвори правата, но след това бързо направи крачка встрани и завърши опита за пасинг шот на Тийм с воле по диагонала.

Австриецът обаче пласира брутален ретур в следващото разиграване и го завърши с мощен бекхенд. На брейкбола Федерер отново атакува мрежата, но волето му се спря във филето и Тийм проби за 4-3. В този момент дъждът отново прекъсна сблъсъка. Тийм не трепна и с два категорични сервис гейма след поредното подновяваве подпечата обрата и мястото си на финала. Там негов съперник ще е Хуан Мартин дел Потро или Филип Колшрайбер.