Томи Хаас стигна до желания мач срещу Федерер в Щутгарт

Mercedes Cup, първи кръг
Томи Хаас – Пиер-Юг Ербер 6-3 4-6 7-5

Томи Хаас успя да си заслужи мач срещу добрия си приятел Роджър Федерер във втори кръг на турнира в Щутгарт, след като постигна победа в три сета над Пиер-Юг Ербер 6-3 4-6 7-5. 39-годишният тенисист майсторски проведе двубоя и се възползва от възможностите си, а срещу Маестрото ще играе в сряда от 16:30 ч. българско време.

Французинът извади труден първи сервис гейм, в който трябваше много да разнообразява началния си удар заради добрите ретури на съперника. Много по-уверено започна 39-годишняит германец, който имаше игрово предимство, което обаче не стигаше за пробив.

Възможността се откри в заключителната част на сета, когато Ербер изостана 15-40 и трябваше да отразява два секрити сетбола, но не се справи със сложната задача – 3-5. При този резултат световният №302 сервираше за частта и я затвори – 6-3.

След почивката 75-ият в света нямаше кой знае каква успеваемост при посрещане, но сервираше ефективно на форхенда на опонента си, а след началния удар излизаше на мрежата, от където рядко бъркаше.

На моменти и Хаас изоставаше откъм добро придвижване по корта, когато успяваше да влезе в разиграване, което също бе добре дошло за френския тенисист.

В деветия гейм дойде първата възможност за германеца да пробие подаването на съперника, след като при 40-40 Ербер направи двойна грешка. Успя обаче да се справи с отлично подсечено воле при изпълнение на сервис-мрежа, а впоследствие затвори и гейма – 5-4.

Така за първи път в мача Томи трябваше да сервира за оставане в сета, а развоят бе светкавичен – след серия от грешки германецът сдаде подаването си – 4-6.

В решителния сет Ербер тръгна по-добре, но пред него оставаше въпроса дали ще успее да задържи до края високото си ниво на представяне. Той получи и шанс да пробие в шестия гейм, но Хаас извади гейма, след което влезе в обичайния ритъм.

В единадесетия гейм при 15-30 германецът наказа посредствено воле на Ербер с пасинг шот по диагонала. В следващото разиграване след подсечен ретур Хаас пласира виртуозен минаващу удар по правата, стигайки до скрит мачбол, който реализира – 6-5.

Бившият №2 демонстрира безответен начален удар в следващия гейм и спечели срещата със стил – 7-5.