Топ 5 мачове от ATP през годината: мощна атака срещу непоклатима защита във „Форо Италико“

Поредният сезон измина и отново дойде време за равносметки. В мъжкия Тур „Следващото поколение“ даде сериозна заявка, че ще създава проблеми на обичайните заподозрени. Голямата тройка обаче продължава да държи фронта. В класацията на TennisKafe.com за топ 5 на най-добрите мачове от ATP през 2019 г. ще ви представим най-интригуващите сблъсъци, без да включваме в тях турнирите от Големия шлем, които ще видите в отделно подреждане.

№3 Мощна атака срещу непоклатима защита във „Форо Италико“

Internazionali BNL d’Italia, 1/4-финал
Новак Джокович – Хуан Мартин дел Потро 4-6 7-6(6) 6-4

Има мачове, в които зрелището просто е гарантирано. Сблъсък на стилове, на философии и на личности. На различен начин да играеш тенис и въпреки това да го правиш убийствено добре. Това бе мачът между Новак Джокович и Хуан Мартин дел Потро на Мастърса в Рим. Световният №1 по това време спаси два мачбола в тайбрека на втория сет и триумфира с  4-6 7-6(6) 6-4 над Хуан Мартин дел Потро в страхотен 1/4-финал, продължил малко над три часа.

Сърбинът бе спечелил и предходните си два двубоя срещу същия съперник на клей, както и седем от последните осем мача изобщо. И въпреки че излезе на корта като тотален фаворит, бе на ръба от сензационна загуба. Новак трябваше да се приплъзва по цялата ширина на корта,  напред и назад, да догонва невъзможни топки, а в някои случаи и само да гледа как форхендите на Кулата от Тандил чистят линиите със зверска сила.

За Дел Потро турнирът бе едва трети от началото на годината, а през целия сблъсък той игра на изключително ниво. Освен с гръмотевичния си форхенд, аржентинецът атакуваше и с бекхенд, движеше се добре и се отчете с някои фантастични отигравания на мрежата – такива, които караха публиката да става на крака, а Джокович да аплодира.

Победителят обаче трябваше да е само един:

В четвъртия гейм аржентинецът спаси два брейкбола, но впоследствие започна да надделява с мощта си. В седмия Дел Потро проби за 4-3, а после нямаше проблеми да затвърди. През цялото време той удържа на атаките към бекхенда си, като правеше необходимото, за да не вкарва срещата в темпо, удобно за съперника. Ударите на Кулата от Тандил намираха линиите, а при 5-4 аржентинецът сервираше за сета. Процентът му на първи начален удар падна, с което дойдоха и затрудненията, но в крайна сметка Дел Потро неутрализира три брейкбола и сложи край на частта – 6-4.

del potro djokovic rome

В началото на втория сет Новак пропусна шанс да пробие рано – 1-1, но точно това направи в шестия гейм – 4-2. След това сервираше за частта при 5-3 гейма, но допусна рибрейк. Стигна се до тайбрек, в който Дел Потро поведе с 6-4 точки, но изпусна удобен форхенд на първия мачбол, а на втория опонентът му игра елегантен дроп шот за 6-6, преди да стигне до обрат – 6-7(6)

Въпреки че за Кулата от Тандил мачът бе едва седми от началото на годината, той продължи да играе брутално, като в третия сет пропусна три брейкбола – 2-2. Веднага след това Джокович проби и удържа до края – 6-4.

novak djokovic rome

Пътят на Новак продължи и той стигна до финала в Рим, но там отстъпи на Рафаел Надал с 0-6 6-4 1-6. Така Джокович остана с четири титли от италианската столица. От 2005 г. само два пъти различен тенисист от Надал и Джокович печели в Рим. През 2016 г. това стори Анди Мъри, а година по-късно – Александър Зверев.