Този път Нишикори не преклони глава пред Мъри и го изхвърли от US Open

US Open, четвъртфинал
Анди Мъри – Кей Нишикори 6-1 4-6 6-4 1-6 5-7

Кей Нишикори на няколко пъти избута Анди Мъри на ръба на отпадането, но в крайна сметка му трябваха 4 часа, докато най-накрая успее да пречупи волята на световния №2 с 1-6 6-4 4-6 6-1 7-5 на четвъртфинал на US Open. Тримуфът на японеца е едно малко чудо, защото до момента той изоставаше с 1-7 в преките двубои с Мъри и извън успеха на ATP финалите в Лондон през 2014-а, не му беше взимал сет в мъжкия тур.

Подобно на мача с Григор Димитров, Мъри потегли бавно и изостана с 0-40 в първото си подаване, но както и срещу българина, се измъкна и с пет поредни точки удържа подаването си. Нататък Анди бързо се стабилизира на сервис и проби Нишикори за 3-1 още при първия си брейкбол. Японецът стигна до 40-40 в следващия сервис гейм на съперника с бекхенд уинър на линията, само че Анди не допусна повече колебания и поведе с 4-1. И откриващият сет, който изглеждаше задължителен за спечелване от Нишикори, ако японецът искаше да се добере до изненадваща победа днес, вече му се изплъзваше.

Мъри пък не спря да натиска и стигна до два скрити сетбола, само че пропусна да дръпне спусъка от бекхенд и резултатът стана 40-40. Нишикори продължаваше да сервира ужасно в този гейм и даде още два шанса на Анди, който поведе с 5-1 и безпроблемно приключи сета с 6-1.

След почивката обаче мачът се заплете. Мъри натисна при 2-2 и стигна до брейкбол, при който японецът не издържа на темпото на размяната от основната линия и изкара форхенда си в аут. Анди съвсем неочаквано се огъна на свой сервис и след непредизвикана грешка и два форхенд уинъра по диагонала на Нишикори, японецът изведнъж направи рибрейк на нула. Нещо повече, Кей започна видимо да стабилизира сервиса си и точно, когато поведе с 40-30, мачът беше прекъснат заради дъжд. Организаторите затвориха покрива над Централния корт, наложи тенисистите да направят 3-минутна загрявка и реално японецът се нуждаеше от около 21 минути, за да поведе с 4-3.

Балансът на силите на корта започна да се променя и при 5-4 за Кей, той получи сетбол след форхенд в аут на Мъри. Шотландецът се огъна още веднъж в следващото разиграване и изведнъж обреченият след катастрофално загубената откриваща част Нишикори, се завърна в битката с 6-4.

Веднага след почивката Анди изригна с форхенд уинър и къса топка за пробив на нула. Шотландецът обаче отново не успя да се откъсне и след грешка от бекхенд се озова изправен пред брейкбол за 1-1. Мъри изстреля сервис, който изглеждаше като ас, само че Кей поиска „ястребово око“ и то показа, че топката е в аут. Нишикори пък танцуваше по линиите с ударите си в последвалото разиграване и заслужи рибрейка.

Анди показа шампионска воля в следващите минути и спечели няколко важни сервис гейма под голямо напрежение, а в края на сета ситуацията на корта се нажежи. Първо Мъри удари с пробив за 4-3, след което отново не удържа подаването си, но пък се пребори за рибрейк за 5-4 и този път подпечата нулев гейм на свой начален удар за 6-4 с мощен бекхенд уинър по правата.

Четвъртият сет обаче се разви катастрофално за Анди. При 1-1 гейма той стигна до 15-40, само че не успя да пробие, а след това влезе в огромен спор със съдията на стол относно шум, който е чул по време на втория брейкбол. Същият звук се чу и в първия сет, а аргументът на шотландецът беше, че арбитърът не е проявил еднакъв критерий относно това, дали точката да продължи. Концентрацията на Мъри се срина, той допусна пробив за 1-3 и предаде частта с 1-6, завършвайки с едва 39% вкаран първи сервис.

Решаващата част се превърна в жестока драма и тест за характера на Анди. Още бесен на случилото се в четвъртия сет, той изостана с 0-2 и макар да намери начин да изравни до 2-2, веднага загуби подаването си за 2-3. При 3-4 обаче, шотландецът спаси три геймбола за 3-5 и намери пътя към нов рибрейк за 4-4. При 5-5 Мъри се поддаде на напрежението и допусна двойна грешка за 30-40, а на брейкбола Нишикори се разпъна максимално, за да стигне стопволе на шотландеца и го завърши в опразнения корт.

Кей не се огъна на свой сервис и пресече финалната линия на свой сервис след 4 часа здрава битка. Японецът очаква на полуфинал Стан Вавринка или Хуан Мартин дел Потро.