Три години по-късно Кирьос отново повали Надал, Ферер отстрани Тийм

The Western & Southern Open, 1/4-финал
Рафаел Надал – Ник Кирьос 2-6 5-7

Името на Ник Кирьос нашумя след успеха над Рафаел Надал на Уимбълдън преди повече от три години. Последваха две победи за Матадора, но австралиецът отново дочака часа си, елиминирайки Рафа с 6-2 7-5 на четвъртфиналите в Синсинати.

Двубоят бе втори и за двамата за деня, след като Кирьос трябваше да доиграва от 3-4 срещу Иво Карлович, а Надал преди това се справи със сънародника си Алберт Рамос. Австралиецът определено изглеждаше по-свежият от двамата на корта и с играта си не остави съмнение, че заслужава повече победата.

Мачът започна много неприятно за Надал, който само в рамките на десетина минути изостана с 0-4 след два затвърдени пробива. Сервисът на австралиеца вървеше убедително и той не допусна Матадора да стигне до нито един брейкбол. Частта завърши след едва 25 минути, в които Кирьос загуби само три точки на свой сервис.

Рафа започна по-агресивно във втория сет и взе първите си две подавания съответно на 15 и на нула.

В четвъртия гейм Надал стигна до първи брейкбол в срещата при 30-40, но Кирьос бе по-търпелив в последвалото разиграване и дочака негова грешка, след което с ас взе предимство. С още един перфектен сервис и ретур в аут австралиецът удържа – 2-2.

Веднага след това Ник направи решителна крачка към победата. Той стигна до 15-40 и още от първия си брейкбол успя след форхенд на 15-кратния победител в Големия шлем, спрял в мрежата.

Умората си казваше думата и Надал все по-често допускаше доста нетипични за него грешки. Испанецът допусна нови две, за да изостане с 15-30 в деветия гейм, а с брилянтен форхенд уинър по късия диагонал Кирьос си извоюва два мачбола след точно час игра. Отличен сервис и оспорвана продължителна точка, спечелена от Рафа, доведоха резултата до дюс. След още няколко равенства испанецът удържа сервис гейма си, завършвайки го с ас – 4-5.

Публиката подкрепяше бурно Надал, който даде всичко от себе си в следващия гейм и след най-продължителното разиграване в мача стигна до 30-30. Кирьос пък направи двойна грешка, за да му предостави шанс да върне брейка, но последва гръмотевичен сервис и форхенд уинър. Със зрелищен минаващ удар Ник си осигури трети мачбол, но допусна нова двойна грешка.

Рафа не се предаде и от втория си брейкбол в гейма успя да се задържи в мача след форхенд в аут на младия си съперник – 5-5.

Матадора обаче не успя да продължи инерцията си и и допусна да бъде пробит отново. След поредица от грешки той изостана с 0-40, а след още един форхенд, спрял в мрежата, Ник си спечели втори шанс да сервира за мача и от четвъртия си мачбол го затвори с ас.

На полуфиналите Кирьос ще се изправи срещу друг испанец – Давид Ферер, който преодоля третия поставен Доминик Тийм с 6-3 6-3.