Три мача, които не бива да пропускате на 12 март

Третият кръг от турнира в Индиън Уелс дойде неусетно. Днес отново ще видим на корта в Калифорния някои от най-големите звезди на двата Тура, като централният корт далеч не е единственото място в „Рая на тениса“, където ни очакват интригуващи битки. Вижте кои са трите мача от днешната програма, които не бива да пропускате.

Александър Зверев – Емил Руусувуори (втори мач на Stadium 1, не преди 21:30 ч.)

Александър Зверев започна участието си в Индиън Уелс с 6-3, 6-1 срещу Педро Качин, което бе най-изразителната победа на германеца от началото на годината. Олимпийският шампион все още е далеч от най-добрата си форма, но показва все по-видим прогрес, като в началото на месеца игра полуфинал на ATP 500 турнира в Дубай.

Макар да може да се похвали с пет Мастърс трофея обаче, Индиън Уелс далеч не е най-силният ATP 1000 турнир за Зверев, като най-доброто му постижение е четвъртфиналът от 2021 г.

От своя страна Руусувуори елиминира Роберто Баутиста Агут, като по този начин избегна трето поредно отпадане във втория кръг в Калифорния. Финландецът не записа особено убедително начало на сезона, като загуби четири от последните си пет мача преди Индиън Уелс. Надпреварата в Калифорния бе и първата, в която световният №59 записа поредни победи през този сезон.

До момента Зверев и Руусувуори са се изправяли един срещу друг само веднъж. Това се случи във втори кръг в Маями през 2021, където финландецът надделя с 1-6, 6-3, 6-1.

Петра Квитова – Йелена Остапенко (четвърти мач на Stadium 2, не преди 03:00 ч.)

Днешната програма ще ни предложи също битка между две шампионки от Големия шлем в лицето на Петра Квитова и Йелена Остапенко. Чехкинята започна сезона с две победи на United Cup и четвъртфинал в Аделаида, но отпадна още във втори кръг на Australian Open. Впоследствие двукратната шампионка на Уимбълдън записа осминафинали в Доха и Дубай, а в първия си мач в Индиън Уелс победи в два сета световната №155 Елизабет Мандлик.

От своя страна Остапенко напомни за най-добрите си дни, достигайки до четвъртфинал на Australian Open, след което игра на три поредни осминафинала – в Абу Даби, Доха и Дубай. Латвийката имаше проблеми в първия си мач в Калифорния, но успя да надделее в три сета над световната №44 Александра Саснович.

До момента Квитова и Остапенко имат девет мача помежду си, като балансът е 5-4 в полза на чехкинята. Последният от тези двубои бе миналогодишният финал в Ийстборн, където Квитова триумфира с 6-3, 6-2.

Каролина Плишкова – Вероника Кудерметова (втори мач на Stadium 4, не преди 21:00 ч.)

Вероника Кудерметова стартира в Индиън Уелс с двусетов успех над Ана Блинкова, в който спаси всички четири брейкпойнта, срещу които бе изправена. По този начин световната №11 записа своята десета победа в седмия си турнир от началото на сезона, след като преди това игра полуфинали в Доха и Аделаида и четвъртфинали в Аделаида и Дубай.

Днес Кудерметова ще играе в третия кръг в „Рая на тениса“ за трети пореден сезон. През 2021 г. тя загуби от Ига Швьонтек, но година по-късно елиминира Наоми Осака, а впоследствие стигна до първия си WTA 1000 четвъртфинал.

От своя страна Плишкова се нуждаеше от обрат, за да победи световната №60 Анна Калинская в първия си мач след турнира в Дубай, от който се оттегли заради вирусно заболяване. По този начин двукратната финалистка от Големия шлем взе реванш от рускинята за загубата в първи кръг в Маями миналата година. Чехкинята вече има 14 победи в седем турнира от началото на сезона (включително Индиън Уелс), докато миналата година ѝ бяха нужни 13 надпревари, за да достигне тази бройка. През последните месеци Плишкова записа някои много силни резултати на открит хард – полуфинал на WTA 1000 турнира в Торонто и четвъртфинали на US Open и Australian Open.

Това ще бъде четвърти сблъсък между Плишкова и Кудерметова, като до момента балансът е 2-1 в полза на рускинята.