Троицки взе трисетовата битка с Истомин и е на 1/4-финал в София за трети пореден път

DIEMA XTRA Sofia Open, II кръг
Виктор Троицки – Денис Истомин 7-6(4) 1-6 7-6(5)

Виктор Троицки се класира за четвъртфиналите на турнира в София за трета поредна година след трудна победа със 7-6(4) 1-6 7-6(5) над Денис Истомин. През 2016-а сърбинът игра финал в „Арена Армеец“, но загуби от Роберто Баутиста Агут, а през миналия сезон бе спрян от Григор Димитров на четвъртфиналите.

Срещу Истомин той се бори повече от два часа, преди да елиминира 74-ия в световната ранглиста.

Троицки направи два аса още в първото си подаване, но във второто бе затруднен. Истомин достигна до 15-40 и първи възможности за пробив, но с убедително сервиране сърбинът се измъкна.

Веднага след това ситуацията се повтори, а с агресивната си игра на ретур Троицки стигна до 15-40, но повече не взе точка.

В осмия гейм Троицки пресили форхенд и даде два скрити сетбола на Истомин при 15-40, но веднага след това пласира ас. Последва продължително разиграване и сърбинът дочака грешка на своя опонент и в крайна сметка удържа – 4-4.

Закономерно се стигна до тайбрек, в който Троицки проби още на старта след зрелищно разиграване, но минибрейкът бе върнат веднага. Съперниците си размениха по още един пробив и смениха полетата при 3-3. Сърбинът направи важна крачка към спечелването на сета, взимайки точката на Истомин за 5-3, а при 5-4 имаше два сервиса. С форхенд уинър по правата взе два сетбола и приключис ас.

Във втората част обаче нивото му рязко спадна. В третия гейм Истомин най-накрая проби сърбина след много силен гейм, в който поведе с 0-40 на ретур и от втората възможност пласира уинър на линията. Денис затвърди, а в петия гейм поведе с 0-40 след срив в сервиса на Троицки и проби на нула със зрелищен уинър от форхенд по правата – 4-1. До края на сета той не даде повече гейм на финалиста от 2016-а – 6-1.

С двойна грешка Троицки предаде гейма си за 0-2 в решителния сет, но веднага осъществи рибрейк. Играта продължи оспорвано гейм за гейм без нови възможности за посрещащите за пробив.

При 6-5 в своя полза Истомин се доближи на две точки от успеха при 0-30, но Виктор отговори с два аса, а после с още два перфектни сервиса стигна до тайбрек. Двамата си размениха минипробиви на старта, а сърбинът проби отново и полетата бяха сменени при 4-2 в негова полза. Само минута по-късно той си осигури 4 мачбола с прехвърлящ удар, но Денис не се предаде и навакса брейковете изоставане – 5-6 преди двата негови сервиса. Истомин обаче допусна нов минибрейк и мачът приключи след два часа и 7 минути битка на корта.

Троицки очаква на четвъртфиналите Стан Вавринка или Мартин Клижан.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.