Циципас и Де Минор ще спорят за титлата в Милано след два петсетови полуфинала

Алекс де Минор е първият финалист на NextGen ATP Finals 2018! Австралиецът победи Жауме Мунар във вълнуващ мач с много спиращи дъха изпъления, завършил 3-4(5) 4-1 4-1 3-4(5) 4-2 след два часа на корта.

31-вият в света стигна до брейкбол при решаваща точка още в първия гейм, но не успя да се възползва от шанса си. В четвъртия пък съперникът му стигна до два с феноменална защита. Де Минор отговори с ас, а впоследствие и с брилянтен минаващ удар от трудно положение.

Стигна се до тайбрек, а нивото на тенис в Милано бе изключително. Елегантни волета, прецизни минаващи удари, несломима защита – и двамата оставяха всичко от себе си на корта, като hotshot-овете се изреждаха един след друг.

В решаващия гейм си размениха инициативата на няколко пъти, но испанецът успя да пробие веднъж повече и завърши с ас.

На пръв поглед изглежда сякаш следващите два сета са минали изцяло под контрола над австралиеца, но ситуацията не бе точно такава. Силите продължиха да бъдат почти изравнени, но Мунар допусна няколко кратки спада, които му костваха предимството.

Двубоят можеше да приключи в четвъртата част, когато Алекс де Минор поведе с 3-2 и 40-0, но опонентът му показа невероятен характер и спаси четири поредни мачбола – при последния фаворитът пропусна линията с милиметри от воле. В последвалия тайбрек Мунар запази инерцията и прати мача в пети сет – 4-3(5).

Последната част също бе решена от ранен пробив в полза на Де Минор, като по този начин той остава непобеден в турнира и се класира за мача за титлата.

Там ще срещне Стефанос Циципас, който също трябваше сериозно да се потруди, за да се класира за последния мач от турнира. Топ поставеният състезател се пребори с миналогодишния финалист Андрей Рубльов с 4-3(3) 3-4(5) 4-0 2-4 4-3(2), като и техният двубой надхвърли два часа.

По този начин на финала ще се срещнат двамата непобедени играча на турнира. И двамата загубиха само по сет в груповата фаза, след което имаха сходни по трудност и продължителност полуфинални двубои.