Циципас и Зверев не сгрешиха и оформиха полуфинал помежду си

Western & Southern Open, четвъртфинали
Стефанос Циципас – Феликс Оже-Алиасим 6-2, 5-7, 6-1
Александър Зверев – Каспър Рууд 6-1, 6-3

Стефанос Циципас – Александър Зверев ще бъде вторият финал при мъжете на Мастърс турнира в Синсинати. Двамата достигнаха до топ 4 след победи съответно над Феликс Оже-Алиасим и Каспър Рууд.

Безспорно по-трудната задача в петъчната вечер имаше Циципас, който трябваше да прекара 2 часа и 12 минути на корта преди да стигне до победата с 6-2, 5-7, 6-1. Гъркът имаше всички шансове да спечели мача и в два сета, но пропусна два мачбола във втория сет преди да се наложи категорично в решителната част.

„Тенисът е психологическа игра и такива неща се случват. Важно е да се придържаш към това, което правиш най-добре. Във втория сет не беше идеално, особено с оглед на това, че имах много възможности и добър шанс да го затворя по-рано. Само че с много търпение опитвах да намеря възможността в третия сет, навлязох навътре и бях решен да не я изпусна.“

Действителноq вторият в схемата изглеждаше с пълен контрол на корта, водейки с 6-2, 5-4 и 15/40 в сервис гейма на канадеца. Оже-Алиасим имаше и физически проблеми, а в последвалото разиграване бекхендът му едва закачи линията. Циципас дори си помисли, че мачът е приключил. Вместо това разиграването се превърна в ключово за последвалия обрат в сета. Оже-Алиасим, който при 2-3 бе взел медицински таймаут, започна да играе по-добре и взе следващите два гейма.

Циципас обаче не се поддаде на разочарованието. След ранен пробив в решителната част той пое контрола, след което седмата двойна грешка на канадеца му осигури и втори брейк аванс.

Така Стефанос вече води с 5-2 победи в мачовете в мъжкия тенис срещу Оже-Алиасим, който бе доминирал в съперничеството им при юношите, както и в първите им двубои в професионалния тенис.

За него следва среща с друг тенисист, срещу когото има положителен баланс – Александър Зверев. Германецът демонстрира на Каспър Рууд, че все още има много какво да подобрява в играта си на хард, побеждавайки го с 6-1, 6-3.

Олимпийският шампион доминираше със сервиса си и с размените от основната линия, като спечели почти двойно повече от разиграванията до 5 удара.

Германецът, за когото това е девета поредна победа, започна мача много силно и авансът от 4-0 му осигури успеха в сета, в който загуби само 11 точки. Неочаквано, на фона на случващото се, норвежецът проби на старта на втория сет, но Зверев изравни за 3-3, а малко след това довърши започнатото.

За Рууд това бе четвърти пореден Мастърс турнир, на който достига поне до четвъртфинал, като го прави и в два поредни случая на хард, след този през миналата седмица в Торонто, където спечели само 5 гейма срещу Циципас.

Зверев пък е достигнал поне до четвъртфиналите на осем от последните си девет Мастърс участия. В Синсинати той не бе побеждавал никога, но вече е в топ 4. „Няма да става по-лесно. Стеф е в невероятна форма в момента и ще опита да изиграе възможно най-добре мача, с оглед на задаващия се US Open. Играем най-добрия си тенис и мисля, че ще бъде забавно за всички“ – коментира германецът, който има 2 победи и 6 загуби срещу гърка. Последният им мач бе петсетовият трилър в полуфиналите на Ролан Гарос, спечелен от Циципас.

„Когато си на полуфинали на Мастърс, играеш най-добрия си тенис. Мисля, че когато играя най-добре, мога да се състезавам и да победя всеки. Но Стеф се чувства по същия начин. По-добрият тенисист ще победи утре и го очаквам с нетърпение.“

Така до полуфиналите достигнаха четиримата топ поставени в турнира. В другия сблъсък за място на финала ще излязат руснаците Даниил Медведев и Андрей Рубльов.