Циципас победи Монфис в шоу в Дубай, осигури си финал и място в топ 10

Dubai Duty Free Tennis Championships, полуфинал
Стефанос Циципас – Гаел Монфис 4-6 7-6(4) 7-6(4)

Стефанос Циципас спечели изключително оспорван и красив двубой срещу Гаел Монфис на полуфиналите на Dubai Duty Free Tennis Championships. Младият грък постигна обрат след изоставане от сет и пробив, за да се наложи с 4-6 7-6(4) 7-6(4) и да си осигури място в мача за титлата и в топ 10 на световната ранглиста.

Още от първите минути на мача двамата ни поднесоха висококачествен тенис. Началото бе чудесно за Циципас, който се пребори за ранен пробив при четвъртия си брейкбол и поведе с 3-0.

Ролите обаче бързо се размениха. Монфис остана спокоен и изчакваше търпеливо шансовете си, защитавайки се перфектно зад основната линия, докато съперникът му бе далеч по-агресивен, търсеше бързата развръзка, излизаше на мрежата при всяка възможност и влагаше много повече риск при ударите си.

В петия гейм французинът поведе с 40-15 след уинър от ретур и си изработи два брейкбола с уинър от ретур, като още при първия световният №11 израти топката в аут – 2-3.

Циципас бе нервен и следващите минути бяха за Монфис, който се възползва от момента. В следващото подаване на опонента си бившият №6 успя да върне тежък сервис в корта, след което за пореден път се придвижи много добре по корта и записа минаващ удар – 30-0. Гръкът отговори с уинър, но впоследствие допусна непредизвикана грешка и даде нови два шанса за пробив на противника си, хвърляйки ракетата си на корта. Измъкна първата с начален удар, но при втората Гаел отново демонстрира удивителни умения в защита и поведе с 4-3 след чудесен дефанзивен лоб.

Монфис не даде шансове на опонента си за обрат и ве първия сет с 6-4.

Французинът имаше две възможности да пробие още в първия гейм на втората част, като при едната дори съперникът му се подхлъзна и кортът бе почти опразнен, но вложи прекалено много сила в удара си и топката излетя далеч в аут. Циципас продължаваше да излиза на мрежата при всяка удобна възмжоност и спаси подаването си.

Изглеждаше сякаш серията от по-спокойно сервис геймове за шампиона от Ротердам ще продължи, но той изпусна аванс от 40-15 и дори подари точка за пробив на Стефанос с непредизвикана грешка.

Измъкна се от ситуацията, след което сам си издейства предимство от 40-15 на чужд начален удар. Пропиля двете поредни точки за пробив с грешни ретури, но геймът тепърва започваше. В тази трета част на втория сет двамата ни разкриха цялата красота на тениса, като се нагледахме на редица виртуозни отигравания и разигравания. Девет минути и четири брейкбола по-късно пробивът стана факт след двойна грешка – 6-4 2-1.

При една от най-впечатляващите точки Циципас изпълни воле с плонж, като изглежда нарани крака си и поиска медицински таймаут. Не успя да вземе точка за 1-3, като на няколко пъти изглеждаше сякаш продължава да изпитва дискомфорт, но след това навлезе в много добър ритъм, като ударите му станаха по-прецизни. В петия гейм си изработи брейкбол с минаващ удар от ретур и завърши със смаш, връщайки равенството в сета.

За известно време инициативата бе в ръцете на петия поставен, но Монфис спаси сетбол при 4-5 и се добра до тайбрек. Първите 4 точки бяха минипробиви, след което Циципас спечели първта точка на свой сервис и поведе с 3-2. Опонентът му изпрати топката в мрежата и отново загуби подаването си, но успя да върне минибрейка за 4-5. Гръкът обаче спечели следващите две точки от посрещане и вкара двубоя  трети сет – 7-6(4).

В третата част двамата запазиха високото ниво на тенис, често геймовете бяха оспорвани, но пробив така и не дойде. Циципас пропусна общо три брейкбола (при 0-0 и 2-2), докато Монфис имаше цели четири възможности в осмия гейм.

Отново се стигна до тайбрек, в който Стефанос записа единствения минипробив и си осиги място на финала след 4-6 7-6(4) 7-6(4).

Там той ще срещне Роджър Федерер или Борна Чорич.

Въпреки загубата Монфис може да бъде доволен от поредния си силен турнир, като до този мач бе в серия от осем поредни победи, а в първи кръг преодоля Марин Чилич.