Циципас продължава защитата на титлата в Марсилия срещу Поспишил

Open 13 Provence, осминафинал
Стефанос Циципас – Микаел Имер 6-1 6-3

Шампионът Стефанос Циципас се завърна в Марсилия с лесна победа над Микаел Имер и се класира на четвъртфиналите. В първия си двубой от тазгодишния Open 13 Provence вторият поставен се справи със 75-ия в ранглистата след 6-1 6-3.

Така световният №6 направи актива си от началото на сезона 4 победи и 4 загуби. Той претърпя поражение от Милош Раонич в третия кръг на „мейджъра“ в Мелбърн, а във втория си мач в Ротердам преди седмица загуби от Аляж Бедене. Отново обаче е на победния път и продължава срещу Васек Поспишил.

На финала миналата година Циципас не изигра най-силния си мач, но стори достатъчно, за да преодолее борбения Михаил Кукушкин и да спечели титлата в Марсилия. Младият грък заличи изоставане от пробив във втория сет, за да триумфира със 7-5 7-6(5).

Tsitsipas

Стефанос си осигури точка за пробив още в първото подаване на Имер, когато излезе успешно на мрежата. Последва двойна грешка на шведа в най-важния момент и той изостана с брейк и 0-2.

Действащият шампион наложи пълен контрол в двубоя – взимаше топката рано и беше агресивен, скъсяваше максимално разиграванията и показа, че се чувства много комфортно, навлизайки навътре в корта. При 1-4 световният №75 допусна грешка от бекхенд и даде още един брейкбол на Циципас, а гъркът се възползва по най-добрия начин. Изигра страхотен „апроуч“ от форхенд страната и завърши на мрежата за 5-1.

Вторият поставен приключи първата част с 6-1 за 24 минути, като реализира 12 от 13 точки на първи начален удар.

Циципас стигна до точка за пробив още в първия гейм след паузата. Имер се спаси, а при следващия дюс измъкна почти невъзможен смач на гърка и свали топката ниско в краката му, за да заслужи аплодисментите на публиката.

При 2-2 Стефанос действа по същия начин – свали ниска топка току пред Имер и поведе с 40-15. Световният №75 се спаси с излизане на мрежата, но после допусна нова двойна грешка в решителен момент и изостана с пробив и 2-3.

Шведът бе принуден често да се защитава и в много от случаите се противопоставяше на шампиона. Точно това се случи и в седмия гейм, когато Имер бе изправен пред нова опасност. Тя щеше да реши изхода от двубоя много по-рано, но 75-ият в света задържа интригата.

При 5-3 обаче Циципас поведе с 40-0 от посрещане и си осигури три поредни мачбола. Справи се още при първия и затвори срещата след само час и 10 минути на корта.

Александър Бублик също намери място на четвъртфиналите в Марсилия. Тенисистът от Казахстан надделя над представителя на домакините Беноа Пер след обрат до 3-6 6-4 6-4 и продължава срещу Марин Чилич или Денис Шаповалов.