Циципас върна аванса на европейците след труден успех над Фриц

Laver Cup
Отбор Европа 2-1 Отбор Свят
Стефанос Циципас – Тейлър Фриц 6-2 1-6 [10-7]

Стефанос Циципас върна аванса на Отбор Европа в първия ден на Laver Cup 2019. Световният №7 започна силно двубоя срещу Тейлър Фриц и макар да загуби втория сет, успя да триумфира в „супер“ тайбрека – 6-2 1-6 [10-7]. Така тимът на Бьорн Борг вече води с 2-1 победи срещу селекцията на Джон Макенроу.

Днес Laver Cup 2019 започна с истинска драма, в която Доминик Тийм спаси три мачбола срещу Денис Шаповалов и донесе първата точка в актива на Отбор Европа. В мач, изпълнен с обрати, напрегнати разигравания и страхотен тенис, световният №5 надделя в „супер“ тайбрек с 6-4 5-7 [13-11].

По-късно Джак Сок изравни резултата за Отбор Свят срещу тима на Европа в първия ден на Laver Cup 2019. Световният №210, който нямаше победа на сингъл този сезон, не даде сет на Фабио Фонини и надигра 11-ия в ранглистата с 6-1 7-6(3).

След като Стефанос върна преднината на европейците, остана само още един мач от програмата за деня. Той ще противопостави тандемът Роджър Федерер/Александър Зверев на Джак Сок/Денис Шаповалов.

Както знаете, всяка победа в първия ден на Laver Cup носи по една точка, във втория ден – по две, а в третия – по три. Първият отбор, достигнал до 13 точки, печели надпреварата.

Rod Laver Federer

Циципас започна мача с пробив още в първия гейм и веднага надгради над перфектния старт. Макар да сгреши две топки от форхенд страната в първото си подаване, седмият в света натрупа самочувствие при ударите от основната линия и умело поддържаше аванса си.

Постепенно гръцкият тенисист започна да излиза и на мрежата, а ъглите, които намираше с изпълненията си, затрудняваха до краен предел опонента му. Така той проби още веднъж и остана само на гейм от успех в първия сет.

До края на частта Циципас завърши с 14 от 15 спечелени точки на първи начален удар и без да даде шанс на Фриц затвори сета с 6-2.

Американецът значително подобри играта си веднага след почивката и поведе с 40-15 в първото подаване на седмия в света. Гръцкият тенисист обаче се възползва от непредизвикана грешка на опонента, след което завърши технично воле, за да отрази и двата брейкбола. Фриц обаче остана в гейма с невероятна защита, а накрая Циципас сгреши в близост до мрежата и изостана с 0-2.

Световният №30 наложи пълен контрол в мача и проби за 5-1, а междувременно до края на сета даде само точка на Циципас в своите подавания. Голямата разлика дойде на втори сервис, при който световният №7 спечели само две от девет възможни точки, а Фриц – 4 от 4. Така сетът отиде в актива на Отбора на света – 6-1.

В решителния тайбрек до 10 точки Циципас поведе с 5-2, но допусна спад в представянето си и изостана американецът взе четири поредни разигравания. До края гръцкият тенисист обаче отново показа най-доброто си ниво и вдигна победоносно ръце след 10-7 в тайбрека.