Циципас записа първи успех срещу Кирьос и увеличи преднината на Европа

Laver Cup

Стефанос Циципас – Ник Кирьос 6-3, 6-4

Стефанос Циципас победи Ник Кирьос в откриващия сблъсък от втория ден на турнира Laver Cup. Двубоят напълно отговори на очакванията за зрелищен и атрактивен тенис, като и двамата опоненти на няколко пъти накараха феновете в Бостън да ги аплодират на крака. Циципас бе много силен на сервис в първия сет, а във втория устоя на натиска на австралиеца и записа първи успех срещу него, след като бе в роялта на губещия във Вашингтон през 2019 г. и на ATP Cup през 2020 г.

След триумфа на Циципас отборът на Европа вече води с 5-1 в общия резултат.

Кирьос регистрира повече асове (8-3), но световният номер 3 беше по-резултатен както на сервис (46-37), така и на ретур (22-16). И двамата опоненти имаха по шест възможности за пробив, като Циципас оползотвори две от тях, докато австралийският тенисист не успя да се възползва от нито един от своите шансове.

Циципас спечели подаването си на нула в началото на двубоя, но Кирьос успя да изравни резултата. Гъркът обаче си върна водачеството с втори пореден сервис гейм на нула, след което проби за 3-1. Третият в света продължи да бъде безпощаден на сервис и увеличи преднината си, но в шестия гейм пропусна две поредни възможности за нов пробив и Кирьос редуцира пасива си на 4-2.

Двете ситуации бяха почти идентични – Циципас опита да притисне опонента си с излизане на мрежата, но австралиецът отрази първата точка за пробив с много прецизен лоб, а след това пласира и чудесен минаващ удар.

Радостта на световния номер 95 обаче не продължи дълго и Циципас бързо преоткри верния ритъм, доближавайки се на гейм от спечелването на сета. Кирьос намали изоставането си, но гръцкият тенисист отново спечели на нула подаването си и по този начин се наложи с 6-3 в откриващата част. Статистиката след края на сета показваше, че финалистът от Ролан Гарос е спечелил 20 от общо 22-те точки в своите сервис геймове.

Кирьос на два пъти поведе в резултата в началото на втория сет, като в първия гейм спаси брейкпойнт, но Циципас не му позволи да натрупа преднина и успяваше да изравни. Представителят на отбора на света бе мнго близо до това да си върне водачеството, но в петия гейм пропиля преднина от 40-15 и първата ракета на Гърция осъществи пробив за 3-2.

Кирьос отново опита да затрудни опонента си със силен начален удар, но Циципас бе подготвен за това и демонстрира много добра игра в защита, която му помогна да поведе с 4-2 и да направи сериозна крачка към победата. Австралиецът все пак успя да прекъсне серията му и да върне интригата, спечелвайки седмия гейм.

При следващото си подаване Циципас се опита да приключва разиграванията максимално бързо, но тази припряност бе на път да му изиграе много лоша шега, тъй като непредизвиканите му грешки се увеличиха и Кирьос стигна до три поредни точки за пробив. Те обаче бяха отразени след две сполучливи волета при мрежата и грешка от ретур на австралиеца.

Впоследствие Циципас спаси още два брейкпойнта, но самият той също пропусна няколко възможности да спечели гейма. В крайна сметка гръцкият тенисист показа повече хладнокръвие и при поредния дюс първо пласира много прецизен форхенд уинър, след което осъществи много добре изградена атака и по този начин спечели продължилия почти 9 минути гейм, правейки резултата 5-3 в своя полза.

Кирьос бе решен да се бори докрай и намали резултата, като спечели следващото си подаване на 15. Австралиецът стигна до точка за пробив, която обаче Циципас спаси със страхотен сервис, който не остави шансове на 95-ия в света. Впоследствие Кирьос допусна грешка от ретур, която предостави на опонента му възможност за спечелването на мача.

Гръцкият тенисист се възползва от този шанс, след като отрази няколко добри атаки от форхенд и завърши разиграването с минаващ удар по правата, оформяйки крайното 6-3, 6-4 след час и половина игра в TD Garden.