Цонга отстрани топ поставения Саша Зверев, очаква го сблъсък с Колшрайбер

Erste Bank Open, четвъртфинали
Джо-Вилфрид Цонга  – Александър Зверев 7-6(6) 6-2

Джо-Вилфрид Цонга отстрани Александър Зверев от турнира във Виена и ще играе на полуфинал срещу Колшрайбер. Французинът изоставаше на няколко пъти в мача, но успя да се върне и да спечели след здрава битка в първия сет и рецитал във втория – 7-6(6) 6-2.

Топ поставеният Зверев започна силно двубоя, като взе отварящия гейм на 15, след което проби на същия резултат съперника си. Затвърди на 0 и отново постави под напрежение Цонга, но французинът се съвзе и при 1-3 отвърна на натиска. Сега Зверев трябваше да се защитава и макар да спаси три брейкпойнта, поддаде на четвъртия, с което геймовете бяха изравнени.

Мачът бе много успорван и често ставахме свидетели на отигравания от най-висока класа:

До 6-6 единственото по-интересно нещо, до което някой от двамата стигна на чужд сервис беше дюс при подаване на Цонга. Първата част предстоеше да се реши от тайбрек. В него минипробивите заваляха и до 4-4 си бяха разменили по два. Зверев успя да спаси сетпойнта при 6-5, но впоследствие допусна минибрейк и загуби с 8-6. Докато статистиката за първата част при непредизвиканите грешки бе идентична и за двамата, германецът водеше двойно при уинърите в първия сет – 18 срещу 9.

И двамата тенисисти започнаха агресивно частта, като бързо си размениха по един брейк. Цонга взе спокойно следващото си подаване и поведе с  2-1, след което отново установи натиск над съперника си и достигна до 2 точки за пробив, от които обаче не успя да се възползва.

Разочарованието от пропуснатата възможност не трая дълго, понеже нова, по-добра, се отвори пред него – 0-40 при 2-3. Отново пропиля първия шанс, но при втория постигна желаното и победата изглеждаше близо. Зверев започна да греши много на свой сервис и при 5-2, когато трябваше да се бори за оставането в мача, пак изостана с 0-40. Спаси и трите мачпойнта, но Джо-Вилфрид Цонга стигна до четвърти и затвори двубоя.