Цонга показа шампионска форма и е на финал в Ротердам

ABN AMRO World Tennis Tournamen, 1/2-финал

Томаш Бердих – Джо-Вилфрид Цонга 3-6 4-6

Джо-Вилфирд Цонга показа форма, която автоматично го превърна във фаворит за титлата, срещу силно представящия се в Ротердам Томаш Бердих и се наложи в последователни сетове 6-3 6-4.

Французинът започна мача си така, както остави 1/4-финала – със безгрешна игра, на която съперникът му нямаше отговор.

Световният №13 изпита първи затруднения още в четвъртия гейм, когато  изостана 30-40 на свое подаване. Успя обаче да се измъкне от деликатната ситуация. След сервис гейм на нула обаче Цонга отново притисна опонента си, като този път не му остави шанс. Поведе 40-0 и материализира още първия си брейкбол – 4-2.

До края шестият поставен в схемата не срещна съпротива на сервис геймовете си и така уверено поведе – 6-3.

Веднага след почивката Цонга нанесе съкрушителния си удар и за втори път в мача взе подаването на Бердих, а после го „разстреля“ от сервис, повеждайки 40-0. На първия геймбол Томаш имаше и малко късмет, когато форхендът му закачи линията, после обаче опонентът му го извади от баланс с форхенд по диагонала и завърши по правата – 2-0 гейма.

Цонга стигна до нова точка за пробив в петия гейм, когато можеше да направи доиграването на мача напълно протоколно, но съперникът му неутрализира опасността.

При изоставане от 3-5 чешкият тенисист сервираше за оставане в мача и взе задължителния гейм, оставяйки съдбата си обаче в ръцете на тенисиста от другата страна. Непоколебимият Цонга дръпна безпроблемно 40-0 и на първия брейкбол вкара отличен сервис, после атакува ретура и принуди опонента си да сбърка.