„Убиецът на финалисти“ е на четвъртфинал. Нишикори ще срещне Федерер

"Убиецът на финалисти" е на четвъртфинал. Нишикори ще срещне Федерер

Уимбълдън, осминафинал
Гуидо Пея – Милош Раонич 3-6 4-6 6-3 7-6(3) 8-6
Кей Нишикори – Михаил Кукушкин 6-3 3-6 6-3 6-4

Гуидо Пея стана известен в All England Club с това, че в две поредни години отстрани финалистите на Уимбълдън от предходния сезон. След като елиминира Марин Чилич през 2018 г. и Кевин Андерсън по-рано в тазгодишната надпревара, аржентинецът се справи и с финалиста от 2016 г. Милош Раонич.

След 3:42 ч. на корта световният №26 осъществи пълен обрат и отстрани канадеца с 3-6 4-6 6-3 7-6(3) 8-6. По този начин Пея постигна най-доброто си представяне в турнирите от Големия шлем и попречи на 17-ия в ранглистата да регистрира четвърти пореден четвъртфинал на „свещената трева“.

В битка за място на полуфинал аржентинецът ще спори с Роберто Баутиста Агут.

В първите четири гейма от мача Пея спечели само една точка, а Раонич проби за 3-1 и поведе комфортно. До самия край задържа аванса си и затвори сета с 6-3.

Във втория сет аржентинецът трябваше да спасява ранни възможности за пробив. Той отрази общо шест брейкбола в първите си две подавания, но се пропука по-късно и канадецът вече водеше с 4-3. До края отново не даде шансове на опонента и остана на сет от успеха след 6-4.

Световният №26 обаче намали грешките и поведе с брейк за 3-1 след подновяването на играта. Пея този път не позволи на съперника обрат и взе частта с 6-3.

raonic

Нещата на корта се обърнаха в полза на аржентинеца и той продължи да допуска изключително малък брой непредизвикани грешки. Раонич записа цели 21 уинъра в четвъртия сет и спаси шест от седем брейкбола, но не успя да спечели мача.

Поведе с 5-3 и получи шанс да сервира за победата, но се пропука в най-важния момент. В последвалия тайбрек пък Пея спечели със 7-3 и вкара двубоя в решителен пети сет.

Там 26-ият в света отрази два брейкбола още в първия гейм, а постепенно пое контрол и стигна до мачбол при 5-4 след прекрасен минаващ удар. Канадецът се спаси, но при 6-5 Пея се добра до два поредни шанса да затвори мача. И този път 17-ият в света намери отговор – акция на мрежата и три мощни сервиса измъкнаха 17-ия в ранглистата.

Въпреки че поведе с 40-15 в 14-ия гейм, Раонич се изправи пред нов мачбол и този път не успя да спре аржентинеца, който спечели с 8-6 и продължи към четвъртфиналите.

Междувременно Кей Нишикори се класира на своя втори четвъртфинал на Уимбълдън, както и пети пореден в турнирите от Големия шлем. Представящият се изключително силно на „мейджъри“ японец надделя над Михаил Кукушкин с 6-3 3-6 6-3 6-4 и записа своята десета победа от десет мача срещу тенисиста от Казахстан.

Интересното беше, че Кукушкин спечели първия си сет в мач срещу Нишикори за пръв път от седем години насам. Световният №7 обаче се справи със съперника за 2:44 ч. на корта и ще се изправи срещу Роджър Федерер в следващата фаза.

Двамата са играли десет пъти, а Маестрото води със 7-3 успеха в преките двубои. Нито един от тях обаче не се е състоял в турнири от Големия шлем, както и на трева.