Умората си каза думата и този път Мюлер не издържа петсетовия маратон срещу Чилич

Уимбълдън, 1/4-финал
Марин Чилич – Жил Мюлер 3-6 7-6(6) 7-5 5-7 6-1

Жил Мюлер осъществи истински подвиг срещу Рафаел Надал в четвъртия кръг, но тенисистът от Люксембург бе спрян на четвъртфиналите на Уимбълдън от Марин Чилич след нова петсетова драма. Хърватинът започна трудно и бе изправен пред угрозата да изостане с 0-2 сета, но показа здрави нерви и продължава към предпоследния рунд, в който ще се изправи срещу Сам Куери. След 3-6 7-6(6) 7-5 5-7 6-1 над Мюлер Чилич успя да подобри най-доброто си представяне в Лондон, където в предишните три години неизменно бе четвъртфиналист.

Мачът започна с подчертано предимство на сервиращите, които лесно взимаха подаванията си до 3-3. В седмия гейм Мюлер поведе с 15-30, след което се разигра страхотна точка на мрежата и хърватинът изравни, но след това опонентът му стигна до първия брейкбол в мача. Той имаше възможност да играе на втори сервис на съперника и го проби с ретур уинър. Тенисистът от Люксембург затвърди, а още в следващия гейм Чилич му подари сетбол след непредизвикана грешка и форхенд в мрежата. С още една неточност от ракетата му сетът приключи за малко повече от половин час.

Вторият сет отново започна равностойно и без шансове за пробиви до осмия гейм. В него Чилич направи двойна грешка за 15-30, след което Мюлер пласира бекхенд слайс уинър за два скрити сетбола. Хърватинът обаче докара резултата до дюс, след което отрази още един брейкбол, за да изравни – 4-4. С бекхенд уинър, с който направи 30-40 в 11-ия гейм Чилич си заслужи първия брейкбол в мача, но Мюлер отговори с успешна атака на мрежата и после удържа за 6-5. Напълно закономерно се стигна до тайбрек. Мюлер пръв осъществи минибрейк след ретур уинър за 4-2 и бе на две точки от това да поведе с 2-0 сета, но Чилич навакса изоставането си и при 4-5 имаше два сервиса пред себе си. Хърватинът достигна до сетбол при 6-5, но на начален удар на съперника и двамата смениха полетата при 6-6. Веднага след това Мюлер направи двойна грешка и плати скъпо, губейки сета с 6-8.

Шампионът от Откритото първенство на САЩ през 2014-а се добра до пълен обрат в резултата в третия сет. В цели 11 гейма сервиращите взимаха с лекота сервис геймовете си, след което Чилич нанесе решителен удар. Той стигна до 0-40 и три сетбола и от третия успя да вземе скъпоценния пробив след сбъркана къса от Мюлер.

До осмия гейм на четвъртия сет Чилич пропусна общо четири брейкбола, като във всеки сервис гейм на Мюлер го подлагаше на напрежение. Пробивът обаче така и не идваше и това му костваше много.

Всъщност, пробив имаше, но не на сметката на този, на който се очакваше. При 5-5 в 11-ия гейм Чилич изостана с 0-30 и получи предупреждение от съдията на стол за забавяне на сервиса. Веднага след това топката закачи закачи филето след ретура на Мюлер и кацна неспасяемо от другата страна за 0-40. 26-ият в света проби на нула, след което изравни сетовете на 2-2.

Играчът от Люксембург обаче не успя да продължи инерцията си и решителната част започна катастрофално за него. Докато се усети вече изоставаше с 0-5, след като Чилич проби на два пъти и затвърждаваше брейковете. Явно своето влияние оказваше и физическата умора, натрупана у Мюлер и единственото, до което се добра той бе почетен гейм за крайното 1-6.

Чилич ще се изправи срещу Куери за пети път, а до момента хърватинът е безкомпромисен срещу американеца – 4-0 победи.