Усещането под карантина – като емблематичния мач между Иснър и Маю

Усещането под карантина - като емблематичния мач между Иснър и Маю

Виждали ли сте шегата, че социалната изолация няма да продължи толкова дълго, а нейният отговор е снимка на Джон Иснър и Никола Маю?

Колажът стана един от популярните в социалните мрежи сред феновете на тениса и е начин да се погледне от смешната страна на нещата в тази извънредна ситуация:

Вижте тази публикация в Instagram.

💀💀

Публикация, споделена от Troll Tennis (@officialtrolltennis) на

Спомняте ли си обаче този емблематичен мач и говори ли ви нещо датата 23 юни 2010? Тогава се случи нещо странно и много неочаквано, което обаче завинаги ще остане в книгата с тенис рекорди. Корт №18 в All England Club се превърна в сцена на най-дългия мач в историята на тениса. А нищо не предвещаваше, че поставеният под №23 американец Джон Иснър и квалификантът Никола Маю ще предложат някаква драма на зрителите.

Следобед на 23 юни хората на трибуните и пред телевизорите започнаха да гледат двубоя от първи кръг, който не се отличаваше с нищо специално гейм след гейм. Тези геймове обаче не свършваха и срещата бе прекъсната поради падналия мрак над Лондон. Интересното е, че мачът бе в разгара си, когато слънцето залязваше дори на следващия ден.

isner-mahut

Иснър и Маю се вкопчиха в здрава битка и стигнаха до 20-20 гейма в петия сет. 30-30, 40-40, 50-50… Битката се превърна в истински спектакъл. В борба на характери и различни стилове. Американецът залагаше на здрави удари от основната линия, макар силите му да привършваха. Французинът пък използва последните си запаси от енергия, спринтирайки из целия корт в умела защита. Двамата не успяваха да сторят нищо от посрещане и мачът продължаваше, а дори таблото трябваше да бъде пренастройвано, тъй като бе автоматично нагласено да показва резултат само до 47-47 гейма.

При 68-68 Никола Маю стигна до златен шанс – 30-0 на сервис на Иснър. Французинът обаче сгреши воле на мрежата и това му повлия. Американецът обърна развоя, а психологическото предимство му помогна най-накрая да стигне до заветната победа. Джон размина съперника на мрежата, а при четвъртия си мачбол пласира бекхенд уинър. 11 часа и 5 минути… Толкова продължи срещата, след която Иснър падна на тревата победоносно – 6-3 3-6 6-7(7) 7-6(3) 70-68. Рекорд за историята.

Двубоят бе с 4 часа и три минути по-дълъг от втория в класацията – мача на двойки между Швейцария и Чехия на Купа „Дейвис“ през 2013 г. Само петият сет продължи 8 часа и 11 минути. За справка – най-дългият двубой в историята на бейзбола е 8 часа и шест минути. В този решителен сет се изиграха 138 гейма – с 26 повече от общите геймове на втория по дължина двубой.

John Isner

Иснър пласира 112 аса срещу 103 за Маю, или общо 215. Французинът сервира общо 63 пъти за оставане в мач, в който станахме свидетели на само три пробива.

Но не това е най-специалното в двубоя между Иснър и Маю. Той е едно от най-важните събития на изминалото десетилетие, тъй като стана основа за създаването на ново правило на Уимбълдън, влязло официално в сила през 2019 г. Организаторите въведоха тайбрек при 12-12 гейма в петия сет, а той вече влезе в действие на финала на надпреварата. В нея Новак Джокович спаси два поредни мачбола срещу Роджър Федерер и триумфира с 13-12 в петата част.

„Винаги съм смятал, че при 12-12 е добре да има тайбрек“ – заяви Иснър през 2018 пред радио „BBC“. – „Това е разумно – задоволяват се хората, които обичат по-дълги сетове, както и онези, които предпочитат тайбрека. Вярно е, че предишният формат се бе превърнал в традиция, но доста хора смятат, че промяната е за добро“.

„Когато се стигне до 12-12 в някой мач, просто трябва да заявят, че ще приложат правилото „Иснър“ – пошегува се американецът. – „Не мисля, че ще го кръстят така, но смятам, че бях една от основните причини за въвеждането му“.

Великата битка между Иснър и Маю промени правилата дори в надпревара, разчитаща толкова много на своите традиции. Но това, което я превръща в част от историята, е фактът, че показа нагледно какво означава тенисът, а и спортът като цяло – борба до последен дъх.