В 3 часа след полунощ: Де Минор надделя над Руне

Алекс де Минор е финалист на АТР 500 турнира в Акапулко. Във втория полуфинал, завършил малко преди 3 часа сутринта местно време, австралиецът надделя над Холгер Руне след 3-6, 7-5, 6-3.

Късният старт на мача бе повлиян от най-дългия мач в историята на турнира – победата на Томи Пол над Тейлър Фриц в първия полуфинал. В началото на срещата Руне играеше тенис на много високо ниво и задачата на Де Минор изглеждаше доста сложна.

Постепенно обаче датчанинът отпадна физически и към края на мача видимо имаше крампи, които затрудняваха движението му. Именно по-добрата физика накрая наклони везните в полза на „Демона“, който сложи край на мача след 2 часа и 48 минути на корта.

„Чувството е страхотно. Смятам, че го заслужавах“ – каза Де Минор, който се класира на 11-ия си АТР финал. „Останах в мача. Не беше лесно, защото той е великолепен играч. На моменти ме оставяше извън корта и не ме оставяше да направя много. Успях да спася някои важни точки за пробив и така си дадох шансове. Използвах един от тях и оттам нещата потръгнаха.“

В началото Руне действително доминираше, макар че трябваше да отрази четири брейкбола, за да може да затвърди пробива аванс за 4-1. До края на сета проблеми за бившия №1 при юношите нямаше.

Във втория сет Де Минор започна много по-често да вкарва съперника си в по-дълги разигравания. Брейкболите бяха много и за двамата, а австралиецът се наложи, реализирайки 10-ия си шанс за пробив в мача.

В решителната част започнаха и физическите проблеми на Руне, който се затрудняваше с високата влажност в Мексико. Де Минор използва това, започна да го движи по корта и в крайна сметка това се оказа ключово за крайната му победа, която му носи първи финал от юли 2022-а и титлата в Атланта.

Това е третата му победа над тенисист от топ 10 през сезона. Тя му осигурява и завръщане в топ 20. Шампионът в турнира ще започне следващата седмица като №18 в ранглистата.

„Той играе страхотен тенис. Погледнете резултатите му тук. Ще е страхотен мач. Очаквам битката с нетърпение. Ще дам всичко от себе си и ще се насладя“ – коментира Де Минор преди предстоящия финал с Томи Пол. Мачът стартира в 5 часа сутринта в неделя.