Аржентина на четвъртфинал срещу Русия. Хърватия загуби, но има шансове

ATP Cup, група E
Аржентина 2-0 Хърватия
Диего Шварцман – Борна Чорич 6-2 6-2

Гуидо Пея – Марин Чилич 7-6(1) 6-3

В пряка битка за битка за първото място в група Е на ATP Cup Аржентина надигра Хърватия с 2-0 и се класира на 1/4-финалите, където ще срещне отбора на Русия. Въпреки загубата хърватите могат да завършат като един от двата най-добри втори състава и също да фазата на елиминациите – за целта трябва да спечелят мача на двойки.

Гуидо Пея надигра Марин Чилич в битката на вторите ракети, след като обърна първия сет от 1-4 и спечели със 7-6(1) 6-3. Малко по-късно започнатото от световния №25 бе довършено от сънародника му Диего Шварцман, който се възползва от множеството непредизвикани грешки на Борна Чорич и надделя с 6-2 6-2.

До момента Аржентина надигра Полша с 2-1, но загуби от Австрия. Така само победа над Хърватия класираше тима за четвъртфиналите. Ако аржентинците бяха загубили серията, щяха да отпаднат от турнира.

Шварцман изигра мач на високо ниво срещу Чорич, но и хърватинът го улесни. Той изостана с 0-4 след много непредизвикани грешки, а аржентинецът стигна до два сетбола от посрещане. Не успя да ги реализира, но се справи безпроблемно на свое подаване – 6-2.

След паузата Шварцман проби още в първия гейм и продължи да поддържа аванса си. Съперникът му обаче вдигна нивото и скоро стигна до точка за рибрейк. Аржентинецът обаче я отрази и на свой ред реализира нов брейк, за да затвори мача с 6-2.

Guido Pella

Чилич започна мача срещу Пея на много високо ниво – проби и затвърди за 4-1, като печелеше подаванията си сравнително лесно. Тази тенденция обаче се промени в седмия гейм, в който Пея намери ритъма си от посрещане и върна пробива, наваксвайки пасива.

Последва тайбрек, в който аржентинецът не остави никакви шансове на световния №38 и му отпусна само една точка.

Във второто си подаване след паузата Пея престъпи линията при изпълнение на сервис и изостана с 0-40, но успя да се измъкне от сложната ситуация. Същото се случи и с Чилич – в следващия гейм непредизвиканите му грешки дадоха четири точки за пробив на 25-ия в света, но хърватинът остана в сета – 2-2.

Marin Cilic

Последваха два нови пропилени шанса от страна на Чилич, а в следващия гейм бившият шампион на US Open пропусна две поредни лесни волета на мрежата и изостана с брейк и 2-4.

До края Гуидо Пея не се поддаде на напрежението и даде победен старт на аржентинците в тази важна за тях серия от група E.