В непозната територия: Александър Зверев на полуфинал в турнир от Шлема

Australian Open, 1/4-финал
Александър Зверев – Стан Вавринка 1-6 6-3 6-4 6-2

Александър Зверев навлезе в непозната територия в кариерата си, след като се класира на първия си полуфинал в турнир от Големия шлем. Носителят на 11 титли в Тура надигра Стан Вавринка с 1-6 6-3 6-4 6-2 на Australian Open и достигна до топ 4 в Мелбърн със само един загубен сет по пътя.

22-годишният тенисист показа тениса, който го отведе до най-големите титли досега, а доказа и че в „мейджър“ надпревараите може в движение да решава проблемите си на корта.

Следващият съперник на Зверев ще бъде Рафаел Надал или Доминик Тийм. В общия баланс срещу Матадора бившият №3 изостава с 1-5 победи, въпреки че спечели последната среща – в Лондон. Срещу австриеца има баланс от 2-6.

zverev

Германецът влезе в мача по възможно най-лошия начин. Още в първото си подаване пропусна лесен смач при 0-30, давайки три поредни брейкбола на съперника си, като на третия се пропука – 0-2. Това даде старт на серия от поредни геймове за Вавринка, който натрупа аванс от 4-0 и в накрая взе първия сет с 6-1.

Зверев вече имаше седем поредни загубени сета в 1/4-финали в турнири от Големия шлем и трябваше бързо да прави корекции в играта си, ако иска този път да направи нещо различно. Втората част тръгна по-оптимистично за германеца, който имаше и ранен брейкбол, но го пропусна. В осмия гейм обаче бекхендът на Вавринка спря да работи, а така съперникът му стигна до нов шанс да пробие и го направи – 5-3, а после и изравни сетовете – 6-3.

zverev

На старта на следващата част двамата си размениха по пробив – 1-1, като в играта на Зверев се виждаха все повече позитивни неща. Шампионът от Лондон 2018 реализира нов брейк за 3-2, а което увереността му стана още по-голяма. В деветия гейм пропусна и два сетбола от посрещане, но свърши работата на собствен начален удар – 6-4.

На старта на четвъртия сет германецът пласира серия от опасни форхенди, излизаше на мрежата и държеше съперника си в дефанзивна позиция. Направи ранен пробив за 1-0 и затвърди – 2-0. В третия гейм Вавринка имаше задачата да изважда маратонска част, в края на която предостави брейкбол заради все повече неточности в играта си и двойният пробив бе факт – 0-3.

Връщане назад за швейцареца нямаше. Зверев покачи на 4-0 и пропусна три поредни брейкбола в петия гейм. При 5-2 обаче имаше последната дума и сложи край на мача